Jump to content

içine 1320 adet Dünya sığan Jüpiter hakkında 7 Bilgi


Feneroin

Recommended Posts

İnsanlık, yıllardır uzay araştırmalarını sürdürüyor. Elde ettiğimiz her bir bilgi, uzaya olan merakımızı daha çok artırıyor.

kapak_004940.jpeg

Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen olan Jüpiter de bu araştırmaların odak noktalarından biri halinde.

Üzerinde bulunan renkli şeritleri ve büyük kırmızı noktasıyla tanınan Jüpiter hakkında yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda da pek çok bilgiye ulaştık. Elde ettiğimiz bilgilerden bazıları, onun ne kadar ilginç bir gezegen olduğunu kanıtlıyor.

Jüpiter hakkında enteresan bilgiler:

 • İçine tam 1320 tane Dünya sığdırabilecek kadar büyük
 • Üzerindeki Büyük Kırmızı Leke, yüzyılardır devam eden gezegen büyüklüğündeki bir fırtına
 • Jüpiter'i ilk gözlemleyen medeniyet Babiller
 • Jüpiter’de bir gün 9 saat 55 dakika sürüyor
 • Aslında Jüpiter'in de halkası var
 • Dünya'yı astreoidlerden koruyor
 • NASA’nın uzay aracı Juno, Jüpiter'in kutuplarında geometrik şekiller gözlemledi

İçine tam 1320 tane Dünya sığdırabilecek kadar büyük:

Jüpiter’in Güneş Sistemi'ndeki en büyük gezegen olduğunu aslında pek çok kez duyduk. Yine de bu ifade, onun büyüklüğünü açıklamak için biraz yetersiz kalıyor. Rakamlarla ifade edersek, Jüpiter Güneş Sistemi’ndeki diğer tüm gezegenlerin toplamından 2.5 kat daha büyük. Kütlesi ise Dünya'nın tam 318 katı kadar. Yani, içerisine tam 1320 tane Dünya sığdırabilecek büyüklükte.

Üzerindeki Büyük Kırmızı Leke, yüzyılardır devam eden gezegen büyüklüğündeki bir fırtına:

İngiliz Bilim İnsanı Robert Hooke, 1664 yılında ilk defa Jüpiter’in kırmızı lekesini görüntüledi. Gökbilimciler, uzun yıllar bu kırmızı lekenin ne olduğuna dair araştırmalar yaptı. Bu lekenin 350 yıldır devam eden bir antisiklonik fırtına (Yüksek atmosferik basınç bölgesi etrafında dönen rüzgarlar) olduğu ise NASA’nın 25 Şubat 1979 tarihinde Voyager 1 Uzay Sondası ile yaptığı çalışmanın ardından anlaşıldı. Bu 'Büyük Kırmızı Leke'nin büyüklüğü, Dünya'dan dört kat fazla...

Jüpiter'i ilk gözlemleyen medeniyet Babiller:

Eski bir Mezopotamya uygarlığı olan Babiller’in matematik ve geometri alanlarında yaptıkları çalışmalar herkes tarafından biliniyor. Science Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre de, Babillerin bu çalışmaları sayesinde Jüpiter’i gözlemlediği ortaya çıktı.

Webtekno'nun haberine göre Berlin Humboldt Üniversitesi'nden Profesör Mathieu Ossendrijver, incelediği Babil tabletlerinde Jüpiter’in gece ne zaman görüleceği, hızı ve uzaklığını hesaplamak için yapılan çalışmalara rastladığını belirtti.

 

Jüpiter’de bir gün 9 saat 55 dakika sürüyor:

Jüpiter, Güneş Sistemi içerisinde en kısa gün uzunluğuna sahip gezegen. Ayrıca 45.300 km/s dönme hızıyla Güneş Sistemi’ndeki en hızlı dönen gezegen de olan Jüpiter'de bir gün sadece 9 saat 55 dakika sürüyor. Jüpiter'in Güneş etrafında 1 tam tur atması için gereken süre ise 11.8 Dünya yılına eşit.

Güneş Sistemi'mizdeki halkalı yapıya sahip tek gezegenin hep Satürn olduğu düşünülür. Aslında Jüpiter de benzer bir halkalı yapıya sahip. İlk olarak 1979'da Voyager 1 uzay aracının gözlemlediği uzay tozundan oluşan bu halkalar, kütle olarak Satürn'ün halkalarından çok daha az olduğu için Güneş ışınlarını yansıtamıyor ve gözle görülemiyor.

Jüpiter, aslında Dünyamız için bir koruyucu melek. Jüpiter'in sahip olduğu büyük kütleçekimsel etki, astreoidlerin Güneş Sistemi içerisinde dağılmasını önlüyor. Dünya için tehdit oluşturabilecek astreoidler de Jüpiter'in çekim kuvvetine kapılıyor ve yön değiştiriyor. Tabii ki normalde Dünya'yı hedef almayan bir astreoidin Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerin etkisiyle Dünya'yı hedef alabileceğini de bilmek gerekiyor.

NASA'nın Jüpiter'i incelemekle görevli uzay aracı Juno, 2018 yılında Jüpiter'in kutuplarını kızılötesi kameralarla görüntüledi. Gelen görüntülerde, çeşitli geometrik şekillerdeki dev gaz bulut kümeleri gözlemlendi. Yine daha önce Juno, Jüpiter'in güney kutbunda kutup ışıklarının oluştuğunu da keşfetmişti.

Link to comment
Share on other sites

 • Yanıtlar 0
 • Oluşturuldu
 • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.