Jump to content

Feneroin

Yönetici
 • İçerik sayısı

  992
 • Kayıt tarihi

 • Son ziyareti

 • Kazandığı günler

  10

Feneroin last won the day on 19 Nisan 2023

Feneroin had the most liked content!

Son profil ziyaretçileri

11434 profil görütülenme

Feneroin üyemizin başarıları

Tecrübeli

Tecrübeli (11/14)

 • Bir yıl oldu
 • Mesaj makinası Nadir
 • İlk mesaj
 • Ortak Nadir
 • Adanmış Nadir

Son rozetler

13

Sitemizdeki itibarı

 1. Bursa, Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alır. 7 bin yıllık bir tarihi geçmişi olan ve Osmanlı’nın ilk başkenti olmasıyla da o günden bugüne gelişmeye devam eden Bursa tarihi açı ve güzelikleriyle görülmeye değer şehirlerimizdendir. Haydi birlikte Bursa’nın görülmeye değer köylerine yolculuk yapalım… Cumalıkızık Cumalıkızık Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin neredeyse bütün evleri eski yapısına uygun bir şekilde restore edilmiş, cumbalı yapısıyla ve iç avlusuyla görülmeye değerdir. Çoğu cumbalı evlerin avluları restoran ve kahvaltı dükkanı olarak işletilmektedir. Cumalıkızık’ı gezerken alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir ve aynı zamanda mahalleyi fotoğraflayabilirsiniz. Asmalı Konak gibi dizilerin çekildiği otele dönüştürülen konaklarda konaklama imkanı da bulabilirsiniz. 2014 yılında Bursa ve Cumalıkızık UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edildi. Gölyazı Gölyazı Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Tarihi antik çağlara kadar uzanan yarımadadır. Roma döneminde gelişmeye başlayan Gölyazı, Osman Gazi’nin burayı almasıyla Türklere açılmıştır. Denizin ortasında gün doğumu ve batımını izleyebileceğiniz zambak tepesine çıkabilir. 750 yıllık bir geçmişi olan tarihe şahitlik yapmış Ağlayan Çınar ağacını görebilir. Anadolu Rum Ortodoks kiliselerinin önemli ve özgün örneklerinden biri olan Aziz Panteleimon Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Kız Adasında bulunan Apollon tapınağını ve Osmanlı zamanından kalma Gölyazı Camiini ziyaret edebilirsiniz. Tirilye Tirilye Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir mahalledir. Tirilye’nin içerisinde gezip görebileceğiniz bir çok tarihi kilise ve kiliseden döndürülmüş olan camii görebilirsiniz. Yavuz Sultan Selim zamanında yaptırılmış olan Avlulu Hamamı görebilir, Roma döneminde kalan Antik Kapanca limanına gidebilir ve denize girebilirsiniz. Tirilye’de dolaşırken her köşe başında bir tarihi yapıyla karşılaşmanız oldukça mümkündür. Bizans döneminden kalma bir çok tarihi çeşmeye de denk gelebilirsiniz.
 2. Her cilt tipi kendine özgü özelliklere sahiptir. Aynı ürünü farklı cilt tiplerine sahip bireylerin kullanması çok yanlış bir durumdur. Cildimizin doğal olarak ürettiği sebum miktarını belirleyen genetik bir bileşeni vardır. Bu sebeple kimilerinin cildi daha yağlı iken, kimilerinin ise daha kuru ve hassas olabiliyor. Bu yüzden her birey kendi cilt tipini analiz edip, kendisine en uygun gelebilecek ürünleri bakım rutinlerine dahil etmelidir. Cilt Tipine Göre Kullanılması Gereken Serumlar Kuru Cilt Eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz, cildinizin bolca neme ihtiyacı var demektir. Bu sebeple kullanmanız gereken serumlar aşağıdakilerdir. AHA Seramid C Vitamini Kuru/Hassas Cilt Hem kuru hem de hassas bir cilde sahipseniz ve cildinizde pul pul dökülmeler var ise en dikkat edilmesi gereken cilde sahipsiniz demektir. Aşağıda verdiğimiz serumların yanı sıra güneş kremi kullanımına da çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Seramid Niasinamid Hyalüronik Asid Yağlı Cilt Yağlı ciltler dışarıdan kolay görünse de aslında bakımı oldukça zor olan bir cilt tipidir. Sık sık doğru ve temiz içeriklere sahip temizleyiciler ile düzenli bir şekilde bakım yapılmalıdır. Bunların yanı sıra aşağıda verilen serumların kullanılmasına dikkat edilmelidir. AHA Niasinamid Retinol Salisik Asit Yağlı/Hassas Cilt Hem yağlı hem de hassas bir cilde sahipseniz, cildiniz kullandığınız ürünlere hemen tepki veriyor demektir. Bu sebeple sizlerde cildinizi oldukça temiz tutmalısınız. Bunu yanı sıra kullandığınız ürünlerin içeriğinin temiz olduğuna çok dikkat etmeli ve cildinizi dinlendirmeyi unutmamalısınız. Aynı zamanda aşağıda verdiğimiz serumları da kullandığınız taktirde herhangi bir cilt problemi yaşamazsınız. Panthenol Niasinamid Salisilik Asit Günlük hayatın getirmiş olduğu stres, yorgunluk yalnızca psikolojimizi değil, bedenimizi ve görünümümüzü de etkilemektedir. Cansız ve yorgun görünen bir cilt ise size kendinizi daha da kötü hissettirerek tüm gününüzü mahvedebilir.
 3. Kilosuna dikkat edenler ya da zayıflamak isteyenler; işte Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu´nun verdiği bilgilere göre Sıfır Kalorili 7 Besin… Salatalık 100 gramlık orta boy bir salatalık ortalama 12 kaloridir. Bu salatalığın içerisinde az miktarda lif ancak bol miktarda su bulunmaktadır. İçeriğinde az miktarda vitamin bulundursa da potasyum açısından oldukça zengindir. Brokoli Sebzelerin kralı diye adlandırılan brokolinin 100 gramı ortalama 35 kaloridir. C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan brokoli potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum açısından çokça zengin bir besindir. Aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağı olan brokoli antioksidan özelliğe sahiptir. Yeşil Salatalar Kıvırcık, marul, roka, tere, maydanoz, ıspanak gibi yeşil sebzeler kalori değeri bakımından oldukça düşüktür. Bu salataların 100 gramında ortalama 17 kalori bulunmaktadır. Bu sebeple yeşil salatalar genel olarak a ve c vitaminleri, folat ve karotan bakımından oldukça zengindir. Ayrıca çok yüksek oranda potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır. İçerisinde bolca lif bulunduran yeşil salatalar, az miktarda olsa antioksidan özelliğine sahiptir. Domates 100 gram domateste ortalama 20 kalori bulunmaktadır. C ve k vitaminleri açısından oldukça zengin olan domates, içerisinde bolca folat ve potasyum bulundurmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliğine sahip domatesi tüketirken korkmadan bolca tüketebilirsiniz. Havuç Havucun 100 gramında ortalama 40 kalori bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda A vitamini olan bu sebze yüksek oranda potasyum kaynağıdır. Liflerden de çok zengin olan havuç, az miktarda şeker içermektedir. Yeşil Elma Ortalama bir elmada 40-50 kalori bulunmaktadır. Yüksek oranda antioksidan özelliğe sahip olan yeşil elma, başta c vitamini olmak üzere vitaminlerden ve potasyumdan çok zengindir. Kırmızı Pancar 100 gram pancarda ortalama 40 kalori bulunmaktadır. Lif ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan kırmızı pancar, içerisinde de bolca potasyum bulundurmaktadır.
 4. Hatıran Yeter Oyuncuları Aytaç Şaşmaz Sümeyye Aydoğan Belçim Bilgin Burak Sevinç
 5. Ömer Faruk Yardımcı’nın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı Hatıran Yeter gerçek bir hayat hikayesinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Baş rollerinde Aytaç Şaşmaz, Sümeyye Aydoğan, Belçim Bilgin ve Burak Sevinç’in yer aldığı Romantik dram türündeki Hatıran Yeter filmi 16 Şubat’ta vizyona girdi. Hatıran Yeter Fragmanı
 6. Sosyopat anti sosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanır. Toplum kurallarına uymayan, insanlara aldırış etmeyen akıl sağlığı bozuk olan kişiler için kullanılır. Toplum kurallarına uymayan, verilen cezalara aldırış etmeyen, kanun ve kurallara karşı gelen sosyopatların suç işlemeye doğan bir yatkınlıkları vardır. İnsanları kandırma konusunda profesyoneldirler çok rahat bir şekilde yalan söyler ve hırsızlık yaparlar. Bazı sosyopatlar yaptıklarından çok az bir pişmanlık duysalarda genel olarak diğer insanları umursamayan bir yapıya sahiptirler. Uzmanların bir genetik bozukluğu olduğunu düşündükleri sosyopati, çevresel faktörlerden ve ebeveynlerin yetiştirme tarzlarından dolayı olabilmektedir. Ailesinde yeteri kadar ilgi görmeyen çocuklarda, istismar edilen çocuklarda, kafa travmaları yada demans hastalığı bulunan çocuklarda bu durumlar sosyopatlığa neden olabilmektedir. Kişide Görülen Sosyopatinin Belirtileri Suçluluk ve pişmanlık duyguları yok denecek kadar azdır. Sorumluluklarını yerine getirmeme sorunu. Menfaatçi olması. Fiziksel kavga ve şiddete meyilli olmak. Sahte kimlik kullanmak. İnsanlara karşı empati kuramamak. Dürtüleriyle hareket etmek. Kural ve yasa tanımamak. Sık sık yalan söylemek. Egoist bir yapıya sahiptirler. İnsanları kolay kandırabilmek için duygusal taklit yaparlar. Acıma duyguları yoktur. Hayalperesttirler. Sosyopat Tedavisi Uzman bir psikoterapist tarafından çeşitli tedavileri yapılarak tedavi edilebilme şansı vardır. Tamamen tedavi edilemese de çevreye verilen zarar azaltılabilir. Saldırgan ve depresif olan ruh hali dengede tutulabilmektedir. Sosyopatlık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
 7. Edinilen bilgilere göre efsanevi oyun Test Drive serisinin en sonuncusu 'Unlimited-Solar Crown' 28 Mart'ta tüm oyun platformlarında oynanmaya başlanacak. Küçük bir ihtimal olarak daha erken tarihte de çıkabilir Test Drive Unlimited-Solar Crown oyunu. PlayStation 5, xBox, Nintendo, Steam ve Epic Games, oyunun 'Çok yakında' çıkacağını sitelerinden teyit etti.
 8. Kış aylarının gelmesiyle, doğalgaz faturaları da kabarmaya başladı. Ancak evinizde yapacağınız birkaç değişiklik ile bu faturaları biraz da olsa yumuşatabilirsiniz. Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır? Soğuk kış günlerinin gelmesiyle kombiler açılmaya başlandı. Ancak kombiyi açarken sadece petekler değil cepler de yanıyorsa bazı şeyler ters gidiyor demektir. Evinizde yapacağınız ufak tefek bazı değişikler biraz da olsa faturalara yansıyacak ve azalmasına sebep olacaktır. Bu konu da ilk başta yapmanız gereken şey tabii ki de kombi bakımı olacaktır. Düzenli ve dikkatli yıllık bakımı yapılan kombileri kullanmanız daha tasarruf sağlayacaktır. Bunun dışında evin büyüklüğüne göre kombi seçmiş olmanız ve tabii ki de evinizin yalıtımının iyi olması gerekmektedir. Tüm bunların dışında evinizde yapacağınız birkaç değişiklik sayesinde de faturanızdan tasarruf edebilirsiniz. Peki nedir bunlar diye merak ediyorsanız, aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz. Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları Dış cephe yalıtımına özen gösterin. Kombi bakımını mutlaka yaptırın. Yoğuşmalı kombi kullanın. Kombi evin büyüklüğüne göre seçilmiş olmalıdır. Balkonda olan kombilerin borularına mutlaka yalıtım yapın. Petekleri yılda 1 defa da olsa temizleyin. Peteklerin önüne, üstüne mobilya, eşya ve tül gibi şeyler koymayın. Peteklerin arka kısmına yalıtım levhası koyarak sıcaklığı evin içerisine yansıtın. Kapı ve pencerelerin ısı sızdırmadığından emin olun. Evde kimse olmadığı zaman kombi ayarına en kısıkta tutmaya çalışın. Evinizde oda termostatı ve termostatik vanalar kullanın.
 9. TRT1 yine ses getirecek bir dönem dizisine daha imzasını atmaya hazırlanıyor. Diriliş Ertuğrul, Uyanış Büyük Selçuklu, Kudüs Fatihi Selahattin Eyyubi gibi dönem dizilerinde bir çığır açmış olan TRT1 şimdide Fatih Sultan Mehmed’in hayatını konu edinen bir diziyle geliyor. Mehmed Fetihler Sultanı yakında TRT! ekranlarında başlayacak. TRT1’in başlayacak yeni dizisi Mehmed Fetihler Sultanı’nın daha kadrosu tam belli olmasa da fragmanından görüldüğü üzere dünyaca ünlü olan bir çok filmde yer alan Suriyeli oyuncu Gassan Mesud yer alıyor. Mehmed Fetihler Sultanı adlı TRT1’in yeni dizisinin kadrosunda Serkan Çayoğlu, Selim Bayraktar, Fikret Kuşkan, Sinan Taymin Albayrak, Tuba Ünsal, Savaş Özdemir, Ali Nuri Türkoğlu, Kenan Çoban ve Bülent Alkış’ta yer almaktadır.
 10. Vertigo, toplumda sık karşılaşılan ve hayatı olumsuz yönde etkileyen bir denge bozukluğu durumudur. İç kulakta ve beyinde ki dengeyi sağlayan merkezde oluşan sorunlardan kaynaklı olan vertigoyu daha yakından inceleyelim. Vertigo, baş dönmesi olarak da bilinen dengesizlik ve sallanma şeklinde meydana gelen bir durumdur. Yaşanılan baş dönmesinin büyüklüğüne göre kusma ve denge kaybına da neden olabilmektedir. Vertigo genel olarak baş dönmesi olarak bilinse de her baş dönmesinin nedeni vertigo olmayabilir. Vertigo rahatsızlığı eğilip kalkarken hızlı hareket etmeye bağlı yaşanabileceği gibi dinlenme anında bile yaşanabilmektedir. Hatta şiddetli hapşırmalarda vertigoyu tetikleyebilmektedir. Vertigo rahatsızlığı iki çeşittir. İlki kulak burun boğaz bölümünün ilgilendiği periferik vertigo, diğeri ise nöroloji bölümün ilgilendiği santral vertigodur. Santral Vertigo, beyin, beyin sapı ve beyincik kaynaklı vertigoların incelendiği vertigo çeşididir. Bu organlarda oluşan herhangi bir kanama, migren, tümör, inme ve MS gibi hastalıkların belirtisi olarak vertigo görülebilmektedir. Periferik Vertigo ise daha sık karşılaşılan vertigo çeşididir. Periferik vertigolar, labirent ve yarım daire kanallarından kaynaklanan vertigo, denge sinirinin bozukluklarından kaynaklanan vertigo, utrikül ve sakkül adı verilen taşların doğru yerleşimde bulunamamasından kaynaklanan vertigolar sayılabilir. Vertigo Belirtileri Baş dönmesi Kusma Bulantı Sersemlik hissi Denge kaybı İşitme kaybı Kulak basıncı Tansiyon düşmesi Göz kararması Terleme
 11. 3391 Km Oyuncuları Ahmet Haktan Zavlak (Ege) Derya Pınar Ak (İzmir) Cavit Çetin Güner Selin Türkmen Gülin İyigün
 12. Başrollerini Ahmet Haktan Zavlak ve Derya Pınar Ak paylaştığı 3391 Km filmi 12 Ocak 2024 tarihinde vizyona girdi. Senaristliğini Fulya Öztürk’ün üstelendiği filmin yönetmen koltuğunda ise Deniz Enyüksek yer almaktadır. Birbirlerinden kilometrelerce uzakta olmalarına rağmen güçlü bir sevgiyle birbirlerine bağlı olan iki gencin hikayesini konu almaktadır. İsmini yaşadığı güzel şehirden alan İzmir, 18 yaşında genç bir kızdır. Bir gece aldığı mesajla Ege hayatına girer ve ikisinin hayatında da her şey değişmektedir. İki genç, sohbet ettikçe birbirlerinin hayatlarına dokunduklarını fark ederler. Birbirlerini görmeden, duymadan gece gündüz konuşan İzmir ve Ege, aralarındaki mesafelere rağmen aşkın imkansız olmadığını keşfederler.
 13. 1. PASTAVILLA MAKARNALARI Pastavilla, adı itibariyle İtalyan markası sanılsa da has Türk makarnası. 1928'de kuruldu. O zaman adı Kartal Makarnaları iken 1992'de Pastavilla adını aldı ve bugünlere kadar geldi. 2. ENGLISH HOME Turgut Aydın Holding'e ait olan English home adını almasındaki neden İngiliz stili ev tarzını yansıtmayı amaçlaması. 3. MADAME COCO Kurucusu olan İlhan Tanacı English Home'un da eski sahibi. İlhan Tanacı aynı İngiliz ev stilini yansıtmak için English Home markasını oluşturduğu gibi fransız tarzı bir hava vermek için de bu markasına Madame Coco ismini verdi. 4. L'ERA FRESCA Sagra ve Tadelle'nin sahibiyken her şeyden vazgeçerek "L'era Fresca" markasıyla dondurmacılık yapmaya başlayan Ahmet ve Zafer Toksöz'e ait dondurma markası. 5. CAFE CROWN Kahve zincirleri ve suda çözülebilir kahve markası olan Café Crown aslında Ülker'in çıkardığı bir marka. 6. LC WAIKIKI İsmini Hawai'de bulunan Waikiki plajından ve Fransızca "arkadaşları" anlamına gelen "Les Copains"den alan marka 1997 yılında Fransızlardan alınarak bir Türk markası haline geldi. 7. GRATİS Latince 'bedava' anlamına gelen Gratis, kişisel bakım perakendeciliğine giren Demir Sabancı'nın bir girişimi. 8. YU-MA-TU Yusuf, Mahmut ve Tuncer kardeşlerin ilk hecelerinden oluşmuş bir uydu alıcısı markası. 9. GREYDER İlk bakışta dünyaca ünlü bir yabancı marka olarak görülse de Greyder aslında, Çorum ilinin İskilip ilçesinden çıkmış olan bir Türk markası. 10. RODİ İflas etmiş olsa da giyim markası Rodi'nin açılımı tam olarak şu: Ramazanoğulları Dikimevi. COLLEZIONE, CASPER, KİNETİX, KOTON, LTB (LITTLE BIG), LESCON, MUSLİM WALK, DYO, MADO, LAZZONİ, LOFT, RAMSEY, SARELLE, TEKZEN, COLIN'S...gibi markalar yabancı bilinen ama Türk olan firmalardır.
 14. Rüyalarınız değişir Uzun süre seks yapmadığınızda ya da bununla ilgili kaygı duyduğunuzda bu sizi ve düşüncelerinizi etkileyebilir. Bu, beklenmedik bir şekilde seks hakkında rüya görmeye başladığınız veya uykunuzda orgazm olmanız anlamına gelebilir. Hastalıklara daha yatkın olursunuz Uzun süredir seks yapmıyorsanız, bağışıklık sisteminiz önemli ölçüde zayıflar. Mikropların vücudunuza yayılması daha kolay olur ve soğuk algınlığı veya gribe daha kolay yakalanabilirsiniz. Stresinizi atamazsınız ve daha kaygılı günler sizi bekler Cinsel ilişki, stres seviyenizi azaltmanın bir yoludur. Düzenli seks, stres hormonlarının miktarını azaltır ve günlük hayatta daha rahat hissetmenizi sağlar. Orgazm ve ereksiyon sorunu yaşayabilirsiniz Buna inanmak zor olabilir ama düzenli olarak seks yapmıyorsanız zevk almanız zorlaşır. Erkekler ereksiyon sorunu yaşayabilir ve kadınların orgazm olmaları zorlaşabilir. Hormonlarınızın üretimi azalabilir Vücudunuz cinsel anlamda uzun süreli bir yokluk fark ederse, seks hormonlarının üretimi azalır. Daha az seks, daha az his ve istek demektir. Buna ek olarak, libidonuz sonunda daha farklı hissettirecektir. Bu, seks hormonlarınızın yavaş yavaş yok olmasından kaynaklanmaktadır. Kilo almaya daha meyilli olabilirsiniz Cinsel ilişkinin azımsanmayacak derecede kalori yakabildiğini zaten biliyorsunuzdur. Hatta yalnızca öpüşme ile bile saatte yaklaşık 68 kalori yakabilirsiniz. Haftada üç ya da dört kez aktif seks yapmak, yaklaşık 1.200 kalori yakmak demektir. Kafanızı toplayamadığınız durumlar yaşamaya başlayabilirsiniz Seks, uzun süreli belleğinize yardımcı olan beynin küçük bir parçası hipokampusun işlevselliğini artırır. Bir çalışmaya göre, cinsel ilişki sırasında, hafıza problemlerinize önemli ölçüde yardımcı olan yeni nöronlar üretilir. Böylece daha güçlü bir hafızaya ve karmaşık olmayan bir beyne sahip olabilirsiniz. Prostat kanseri riski artar Erkekler, uzun süre cinsel ilişki yaşamadıkları zaman vücutlarındaki prostat kanseri riski artar. Yani erkekler de bir bakıma penisleriyle vücutlarını temizleyebilir. Bu durumda risk önemli ölçüde azalabilir. Partnerinizle aranızda soğuk rüzgarlar eser Eğer partnerinizle nadiren birlikte oluyorsanız bu sizin aranızdaki problemleri daha zor çözebilmenize sebep olur. Az birliktelik birbirinizden uzaklaşmanıza ve birbirinize karşı daha az anlayışlı olmanıza neden olabilir. Dahası eşiniz ile ilgili belirsizlik duyguları hissetmeye başlayabilirsiniz ve diğer insanlar sizin için daha çekici görünebilir.
 15. Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan, Konya’da halen kutlanmakta olan Şivlilik geleneği nedir? Mübarek üç ayların gelişi ile Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan şivlilik geleneği bu yılda coşku ile kutlandı. Konya’da halen ilk gün ki heyecan ve coşku ile kutlanan şivlilik geleneği, Recep ayının ilk günü çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Bu kutlamalar Recep ayının bir gece öncesinden başlamaktadır. Bir gün öncesinde akşam namazından sonra fener alayı etkinlikleri, ateş üzerinden atlama, fener yakma gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Ertesi gün ise çocuklar sabah erkenden maniler okuyarak, kapı kapı dolaşıp şeker, çikolata ve çerez toplarlar. Çocukların okudukları manilere örnek verecek olursak ise; “Şivli şivli şişirdi, erken kalkan pişirdi İki çörek, bi börek bize şivlilik gerek” Şivlilik gününde büyükler ise komşulara pişi, haşhaşlı veya tahinli çörek gibi yemekler, dağıtırlar. Günümüzde, yerel idareler bu kültürel mirası korumak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.
×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.