Jump to content

Tüm aktivite

This stream auto-updates

 1. Today
 2. Bursa, Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alır. 7 bin yıllık bir tarihi geçmişi olan ve Osmanlı’nın ilk başkenti olmasıyla da o günden bugüne gelişmeye devam eden Bursa tarihi açı ve güzelikleriyle görülmeye değer şehirlerimizdendir. Haydi birlikte Bursa’nın görülmeye değer köylerine yolculuk yapalım… Cumalıkızık Cumalıkızık Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin neredeyse bütün evleri eski yapısına uygun bir şekilde restore edilmiş, cumbalı yapısıyla ve iç avlusuyla görülmeye değerdir. Çoğu cumbalı evlerin avluları restoran ve kahvaltı dükkanı olarak işletilmektedir. Cumalıkızık’ı gezerken alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir ve aynı zamanda mahalleyi fotoğraflayabilirsiniz. Asmalı Konak gibi dizilerin çekildiği otele dönüştürülen konaklarda konaklama imkanı da bulabilirsiniz. 2014 yılında Bursa ve Cumalıkızık UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edildi. Gölyazı Gölyazı Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Tarihi antik çağlara kadar uzanan yarımadadır. Roma döneminde gelişmeye başlayan Gölyazı, Osman Gazi’nin burayı almasıyla Türklere açılmıştır. Denizin ortasında gün doğumu ve batımını izleyebileceğiniz zambak tepesine çıkabilir. 750 yıllık bir geçmişi olan tarihe şahitlik yapmış Ağlayan Çınar ağacını görebilir. Anadolu Rum Ortodoks kiliselerinin önemli ve özgün örneklerinden biri olan Aziz Panteleimon Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Kız Adasında bulunan Apollon tapınağını ve Osmanlı zamanından kalma Gölyazı Camiini ziyaret edebilirsiniz. Tirilye Tirilye Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir mahalledir. Tirilye’nin içerisinde gezip görebileceğiniz bir çok tarihi kilise ve kiliseden döndürülmüş olan camii görebilirsiniz. Yavuz Sultan Selim zamanında yaptırılmış olan Avlulu Hamamı görebilir, Roma döneminde kalan Antik Kapanca limanına gidebilir ve denize girebilirsiniz. Tirilye’de dolaşırken her köşe başında bir tarihi yapıyla karşılaşmanız oldukça mümkündür. Bizans döneminden kalma bir çok tarihi çeşmeye de denk gelebilirsiniz.
 3. Dün
 4. Last week
 5. Her cilt tipi kendine özgü özelliklere sahiptir. Aynı ürünü farklı cilt tiplerine sahip bireylerin kullanması çok yanlış bir durumdur. Cildimizin doğal olarak ürettiği sebum miktarını belirleyen genetik bir bileşeni vardır. Bu sebeple kimilerinin cildi daha yağlı iken, kimilerinin ise daha kuru ve hassas olabiliyor. Bu yüzden her birey kendi cilt tipini analiz edip, kendisine en uygun gelebilecek ürünleri bakım rutinlerine dahil etmelidir. Cilt Tipine Göre Kullanılması Gereken Serumlar Kuru Cilt Eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz, cildinizin bolca neme ihtiyacı var demektir. Bu sebeple kullanmanız gereken serumlar aşağıdakilerdir. AHA Seramid C Vitamini Kuru/Hassas Cilt Hem kuru hem de hassas bir cilde sahipseniz ve cildinizde pul pul dökülmeler var ise en dikkat edilmesi gereken cilde sahipsiniz demektir. Aşağıda verdiğimiz serumların yanı sıra güneş kremi kullanımına da çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Seramid Niasinamid Hyalüronik Asid Yağlı Cilt Yağlı ciltler dışarıdan kolay görünse de aslında bakımı oldukça zor olan bir cilt tipidir. Sık sık doğru ve temiz içeriklere sahip temizleyiciler ile düzenli bir şekilde bakım yapılmalıdır. Bunların yanı sıra aşağıda verilen serumların kullanılmasına dikkat edilmelidir. AHA Niasinamid Retinol Salisik Asit Yağlı/Hassas Cilt Hem yağlı hem de hassas bir cilde sahipseniz, cildiniz kullandığınız ürünlere hemen tepki veriyor demektir. Bu sebeple sizlerde cildinizi oldukça temiz tutmalısınız. Bunu yanı sıra kullandığınız ürünlerin içeriğinin temiz olduğuna çok dikkat etmeli ve cildinizi dinlendirmeyi unutmamalısınız. Aynı zamanda aşağıda verdiğimiz serumları da kullandığınız taktirde herhangi bir cilt problemi yaşamazsınız. Panthenol Niasinamid Salisilik Asit Günlük hayatın getirmiş olduğu stres, yorgunluk yalnızca psikolojimizi değil, bedenimizi ve görünümümüzü de etkilemektedir. Cansız ve yorgun görünen bir cilt ise size kendinizi daha da kötü hissettirerek tüm gününüzü mahvedebilir.
 6. Kilosuna dikkat edenler ya da zayıflamak isteyenler; işte Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu´nun verdiği bilgilere göre Sıfır Kalorili 7 Besin… Salatalık 100 gramlık orta boy bir salatalık ortalama 12 kaloridir. Bu salatalığın içerisinde az miktarda lif ancak bol miktarda su bulunmaktadır. İçeriğinde az miktarda vitamin bulundursa da potasyum açısından oldukça zengindir. Brokoli Sebzelerin kralı diye adlandırılan brokolinin 100 gramı ortalama 35 kaloridir. C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan brokoli potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum açısından çokça zengin bir besindir. Aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağı olan brokoli antioksidan özelliğe sahiptir. Yeşil Salatalar Kıvırcık, marul, roka, tere, maydanoz, ıspanak gibi yeşil sebzeler kalori değeri bakımından oldukça düşüktür. Bu salataların 100 gramında ortalama 17 kalori bulunmaktadır. Bu sebeple yeşil salatalar genel olarak a ve c vitaminleri, folat ve karotan bakımından oldukça zengindir. Ayrıca çok yüksek oranda potasyum ve kalsiyum bulunmaktadır. İçerisinde bolca lif bulunduran yeşil salatalar, az miktarda olsa antioksidan özelliğine sahiptir. Domates 100 gram domateste ortalama 20 kalori bulunmaktadır. C ve k vitaminleri açısından oldukça zengin olan domates, içerisinde bolca folat ve potasyum bulundurmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliğine sahip domatesi tüketirken korkmadan bolca tüketebilirsiniz. Havuç Havucun 100 gramında ortalama 40 kalori bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda A vitamini olan bu sebze yüksek oranda potasyum kaynağıdır. Liflerden de çok zengin olan havuç, az miktarda şeker içermektedir. Yeşil Elma Ortalama bir elmada 40-50 kalori bulunmaktadır. Yüksek oranda antioksidan özelliğe sahip olan yeşil elma, başta c vitamini olmak üzere vitaminlerden ve potasyumdan çok zengindir. Kırmızı Pancar 100 gram pancarda ortalama 40 kalori bulunmaktadır. Lif ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan kırmızı pancar, içerisinde de bolca potasyum bulundurmaktadır.
 7. Hatıran Yeter Oyuncuları Aytaç Şaşmaz Sümeyye Aydoğan Belçim Bilgin Burak Sevinç
 8. Ömer Faruk Yardımcı’nın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı Hatıran Yeter gerçek bir hayat hikayesinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Baş rollerinde Aytaç Şaşmaz, Sümeyye Aydoğan, Belçim Bilgin ve Burak Sevinç’in yer aldığı Romantik dram türündeki Hatıran Yeter filmi 16 Şubat’ta vizyona girdi. Hatıran Yeter Fragmanı
 9. Sosyopat anti sosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanır. Toplum kurallarına uymayan, insanlara aldırış etmeyen akıl sağlığı bozuk olan kişiler için kullanılır. Toplum kurallarına uymayan, verilen cezalara aldırış etmeyen, kanun ve kurallara karşı gelen sosyopatların suç işlemeye doğan bir yatkınlıkları vardır. İnsanları kandırma konusunda profesyoneldirler çok rahat bir şekilde yalan söyler ve hırsızlık yaparlar. Bazı sosyopatlar yaptıklarından çok az bir pişmanlık duysalarda genel olarak diğer insanları umursamayan bir yapıya sahiptirler. Uzmanların bir genetik bozukluğu olduğunu düşündükleri sosyopati, çevresel faktörlerden ve ebeveynlerin yetiştirme tarzlarından dolayı olabilmektedir. Ailesinde yeteri kadar ilgi görmeyen çocuklarda, istismar edilen çocuklarda, kafa travmaları yada demans hastalığı bulunan çocuklarda bu durumlar sosyopatlığa neden olabilmektedir. Kişide Görülen Sosyopatinin Belirtileri Suçluluk ve pişmanlık duyguları yok denecek kadar azdır. Sorumluluklarını yerine getirmeme sorunu. Menfaatçi olması. Fiziksel kavga ve şiddete meyilli olmak. Sahte kimlik kullanmak. İnsanlara karşı empati kuramamak. Dürtüleriyle hareket etmek. Kural ve yasa tanımamak. Sık sık yalan söylemek. Egoist bir yapıya sahiptirler. İnsanları kolay kandırabilmek için duygusal taklit yaparlar. Acıma duyguları yoktur. Hayalperesttirler. Sosyopat Tedavisi Uzman bir psikoterapist tarafından çeşitli tedavileri yapılarak tedavi edilebilme şansı vardır. Tamamen tedavi edilemese de çevreye verilen zarar azaltılabilir. Saldırgan ve depresif olan ruh hali dengede tutulabilmektedir. Sosyopatlık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
 10. Edinilen bilgilere göre efsanevi oyun Test Drive serisinin en sonuncusu 'Unlimited-Solar Crown' 28 Mart'ta tüm oyun platformlarında oynanmaya başlanacak. Küçük bir ihtimal olarak daha erken tarihte de çıkabilir Test Drive Unlimited-Solar Crown oyunu. PlayStation 5, xBox, Nintendo, Steam ve Epic Games, oyunun 'Çok yakında' çıkacağını sitelerinden teyit etti.
 11. Earlier
 12. Kış aylarının gelmesiyle, doğalgaz faturaları da kabarmaya başladı. Ancak evinizde yapacağınız birkaç değişiklik ile bu faturaları biraz da olsa yumuşatabilirsiniz. Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır? Soğuk kış günlerinin gelmesiyle kombiler açılmaya başlandı. Ancak kombiyi açarken sadece petekler değil cepler de yanıyorsa bazı şeyler ters gidiyor demektir. Evinizde yapacağınız ufak tefek bazı değişikler biraz da olsa faturalara yansıyacak ve azalmasına sebep olacaktır. Bu konu da ilk başta yapmanız gereken şey tabii ki de kombi bakımı olacaktır. Düzenli ve dikkatli yıllık bakımı yapılan kombileri kullanmanız daha tasarruf sağlayacaktır. Bunun dışında evin büyüklüğüne göre kombi seçmiş olmanız ve tabii ki de evinizin yalıtımının iyi olması gerekmektedir. Tüm bunların dışında evinizde yapacağınız birkaç değişiklik sayesinde de faturanızdan tasarruf edebilirsiniz. Peki nedir bunlar diye merak ediyorsanız, aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz. Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları Dış cephe yalıtımına özen gösterin. Kombi bakımını mutlaka yaptırın. Yoğuşmalı kombi kullanın. Kombi evin büyüklüğüne göre seçilmiş olmalıdır. Balkonda olan kombilerin borularına mutlaka yalıtım yapın. Petekleri yılda 1 defa da olsa temizleyin. Peteklerin önüne, üstüne mobilya, eşya ve tül gibi şeyler koymayın. Peteklerin arka kısmına yalıtım levhası koyarak sıcaklığı evin içerisine yansıtın. Kapı ve pencerelerin ısı sızdırmadığından emin olun. Evde kimse olmadığı zaman kombi ayarına en kısıkta tutmaya çalışın. Evinizde oda termostatı ve termostatik vanalar kullanın.
 13. TRT1 yine ses getirecek bir dönem dizisine daha imzasını atmaya hazırlanıyor. Diriliş Ertuğrul, Uyanış Büyük Selçuklu, Kudüs Fatihi Selahattin Eyyubi gibi dönem dizilerinde bir çığır açmış olan TRT1 şimdide Fatih Sultan Mehmed’in hayatını konu edinen bir diziyle geliyor. Mehmed Fetihler Sultanı yakında TRT! ekranlarında başlayacak. TRT1’in başlayacak yeni dizisi Mehmed Fetihler Sultanı’nın daha kadrosu tam belli olmasa da fragmanından görüldüğü üzere dünyaca ünlü olan bir çok filmde yer alan Suriyeli oyuncu Gassan Mesud yer alıyor. Mehmed Fetihler Sultanı adlı TRT1’in yeni dizisinin kadrosunda Serkan Çayoğlu, Selim Bayraktar, Fikret Kuşkan, Sinan Taymin Albayrak, Tuba Ünsal, Savaş Özdemir, Ali Nuri Türkoğlu, Kenan Çoban ve Bülent Alkış’ta yer almaktadır.
 14. Vertigo, toplumda sık karşılaşılan ve hayatı olumsuz yönde etkileyen bir denge bozukluğu durumudur. İç kulakta ve beyinde ki dengeyi sağlayan merkezde oluşan sorunlardan kaynaklı olan vertigoyu daha yakından inceleyelim. Vertigo, baş dönmesi olarak da bilinen dengesizlik ve sallanma şeklinde meydana gelen bir durumdur. Yaşanılan baş dönmesinin büyüklüğüne göre kusma ve denge kaybına da neden olabilmektedir. Vertigo genel olarak baş dönmesi olarak bilinse de her baş dönmesinin nedeni vertigo olmayabilir. Vertigo rahatsızlığı eğilip kalkarken hızlı hareket etmeye bağlı yaşanabileceği gibi dinlenme anında bile yaşanabilmektedir. Hatta şiddetli hapşırmalarda vertigoyu tetikleyebilmektedir. Vertigo rahatsızlığı iki çeşittir. İlki kulak burun boğaz bölümünün ilgilendiği periferik vertigo, diğeri ise nöroloji bölümün ilgilendiği santral vertigodur. Santral Vertigo, beyin, beyin sapı ve beyincik kaynaklı vertigoların incelendiği vertigo çeşididir. Bu organlarda oluşan herhangi bir kanama, migren, tümör, inme ve MS gibi hastalıkların belirtisi olarak vertigo görülebilmektedir. Periferik Vertigo ise daha sık karşılaşılan vertigo çeşididir. Periferik vertigolar, labirent ve yarım daire kanallarından kaynaklanan vertigo, denge sinirinin bozukluklarından kaynaklanan vertigo, utrikül ve sakkül adı verilen taşların doğru yerleşimde bulunamamasından kaynaklanan vertigolar sayılabilir. Vertigo Belirtileri Baş dönmesi Kusma Bulantı Sersemlik hissi Denge kaybı İşitme kaybı Kulak basıncı Tansiyon düşmesi Göz kararması Terleme
 15. 3391 Km Oyuncuları Ahmet Haktan Zavlak (Ege) Derya Pınar Ak (İzmir) Cavit Çetin Güner Selin Türkmen Gülin İyigün
 16. Başrollerini Ahmet Haktan Zavlak ve Derya Pınar Ak paylaştığı 3391 Km filmi 12 Ocak 2024 tarihinde vizyona girdi. Senaristliğini Fulya Öztürk’ün üstelendiği filmin yönetmen koltuğunda ise Deniz Enyüksek yer almaktadır. Birbirlerinden kilometrelerce uzakta olmalarına rağmen güçlü bir sevgiyle birbirlerine bağlı olan iki gencin hikayesini konu almaktadır. İsmini yaşadığı güzel şehirden alan İzmir, 18 yaşında genç bir kızdır. Bir gece aldığı mesajla Ege hayatına girer ve ikisinin hayatında da her şey değişmektedir. İki genç, sohbet ettikçe birbirlerinin hayatlarına dokunduklarını fark ederler. Birbirlerini görmeden, duymadan gece gündüz konuşan İzmir ve Ege, aralarındaki mesafelere rağmen aşkın imkansız olmadığını keşfederler.
 17. 1. PASTAVILLA MAKARNALARI Pastavilla, adı itibariyle İtalyan markası sanılsa da has Türk makarnası. 1928'de kuruldu. O zaman adı Kartal Makarnaları iken 1992'de Pastavilla adını aldı ve bugünlere kadar geldi. 2. ENGLISH HOME Turgut Aydın Holding'e ait olan English home adını almasındaki neden İngiliz stili ev tarzını yansıtmayı amaçlaması. 3. MADAME COCO Kurucusu olan İlhan Tanacı English Home'un da eski sahibi. İlhan Tanacı aynı İngiliz ev stilini yansıtmak için English Home markasını oluşturduğu gibi fransız tarzı bir hava vermek için de bu markasına Madame Coco ismini verdi. 4. L'ERA FRESCA Sagra ve Tadelle'nin sahibiyken her şeyden vazgeçerek "L'era Fresca" markasıyla dondurmacılık yapmaya başlayan Ahmet ve Zafer Toksöz'e ait dondurma markası. 5. CAFE CROWN Kahve zincirleri ve suda çözülebilir kahve markası olan Café Crown aslında Ülker'in çıkardığı bir marka. 6. LC WAIKIKI İsmini Hawai'de bulunan Waikiki plajından ve Fransızca "arkadaşları" anlamına gelen "Les Copains"den alan marka 1997 yılında Fransızlardan alınarak bir Türk markası haline geldi. 7. GRATİS Latince 'bedava' anlamına gelen Gratis, kişisel bakım perakendeciliğine giren Demir Sabancı'nın bir girişimi. 8. YU-MA-TU Yusuf, Mahmut ve Tuncer kardeşlerin ilk hecelerinden oluşmuş bir uydu alıcısı markası. 9. GREYDER İlk bakışta dünyaca ünlü bir yabancı marka olarak görülse de Greyder aslında, Çorum ilinin İskilip ilçesinden çıkmış olan bir Türk markası. 10. RODİ İflas etmiş olsa da giyim markası Rodi'nin açılımı tam olarak şu: Ramazanoğulları Dikimevi. COLLEZIONE, CASPER, KİNETİX, KOTON, LTB (LITTLE BIG), LESCON, MUSLİM WALK, DYO, MADO, LAZZONİ, LOFT, RAMSEY, SARELLE, TEKZEN, COLIN'S...gibi markalar yabancı bilinen ama Türk olan firmalardır.
 18. Rüyalarınız değişir Uzun süre seks yapmadığınızda ya da bununla ilgili kaygı duyduğunuzda bu sizi ve düşüncelerinizi etkileyebilir. Bu, beklenmedik bir şekilde seks hakkında rüya görmeye başladığınız veya uykunuzda orgazm olmanız anlamına gelebilir. Hastalıklara daha yatkın olursunuz Uzun süredir seks yapmıyorsanız, bağışıklık sisteminiz önemli ölçüde zayıflar. Mikropların vücudunuza yayılması daha kolay olur ve soğuk algınlığı veya gribe daha kolay yakalanabilirsiniz. Stresinizi atamazsınız ve daha kaygılı günler sizi bekler Cinsel ilişki, stres seviyenizi azaltmanın bir yoludur. Düzenli seks, stres hormonlarının miktarını azaltır ve günlük hayatta daha rahat hissetmenizi sağlar. Orgazm ve ereksiyon sorunu yaşayabilirsiniz Buna inanmak zor olabilir ama düzenli olarak seks yapmıyorsanız zevk almanız zorlaşır. Erkekler ereksiyon sorunu yaşayabilir ve kadınların orgazm olmaları zorlaşabilir. Hormonlarınızın üretimi azalabilir Vücudunuz cinsel anlamda uzun süreli bir yokluk fark ederse, seks hormonlarının üretimi azalır. Daha az seks, daha az his ve istek demektir. Buna ek olarak, libidonuz sonunda daha farklı hissettirecektir. Bu, seks hormonlarınızın yavaş yavaş yok olmasından kaynaklanmaktadır. Kilo almaya daha meyilli olabilirsiniz Cinsel ilişkinin azımsanmayacak derecede kalori yakabildiğini zaten biliyorsunuzdur. Hatta yalnızca öpüşme ile bile saatte yaklaşık 68 kalori yakabilirsiniz. Haftada üç ya da dört kez aktif seks yapmak, yaklaşık 1.200 kalori yakmak demektir. Kafanızı toplayamadığınız durumlar yaşamaya başlayabilirsiniz Seks, uzun süreli belleğinize yardımcı olan beynin küçük bir parçası hipokampusun işlevselliğini artırır. Bir çalışmaya göre, cinsel ilişki sırasında, hafıza problemlerinize önemli ölçüde yardımcı olan yeni nöronlar üretilir. Böylece daha güçlü bir hafızaya ve karmaşık olmayan bir beyne sahip olabilirsiniz. Prostat kanseri riski artar Erkekler, uzun süre cinsel ilişki yaşamadıkları zaman vücutlarındaki prostat kanseri riski artar. Yani erkekler de bir bakıma penisleriyle vücutlarını temizleyebilir. Bu durumda risk önemli ölçüde azalabilir. Partnerinizle aranızda soğuk rüzgarlar eser Eğer partnerinizle nadiren birlikte oluyorsanız bu sizin aranızdaki problemleri daha zor çözebilmenize sebep olur. Az birliktelik birbirinizden uzaklaşmanıza ve birbirinize karşı daha az anlayışlı olmanıza neden olabilir. Dahası eşiniz ile ilgili belirsizlik duyguları hissetmeye başlayabilirsiniz ve diğer insanlar sizin için daha çekici görünebilir.
 19. Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan, Konya’da halen kutlanmakta olan Şivlilik geleneği nedir? Mübarek üç ayların gelişi ile Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan şivlilik geleneği bu yılda coşku ile kutlandı. Konya’da halen ilk gün ki heyecan ve coşku ile kutlanan şivlilik geleneği, Recep ayının ilk günü çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Bu kutlamalar Recep ayının bir gece öncesinden başlamaktadır. Bir gün öncesinde akşam namazından sonra fener alayı etkinlikleri, ateş üzerinden atlama, fener yakma gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Ertesi gün ise çocuklar sabah erkenden maniler okuyarak, kapı kapı dolaşıp şeker, çikolata ve çerez toplarlar. Çocukların okudukları manilere örnek verecek olursak ise; “Şivli şivli şişirdi, erken kalkan pişirdi İki çörek, bi börek bize şivlilik gerek” Şivlilik gününde büyükler ise komşulara pişi, haşhaşlı veya tahinli çörek gibi yemekler, dağıtırlar. Günümüzde, yerel idareler bu kültürel mirası korumak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.
 20. Su diyeti halk arasında su orucu olarak da bilinen su tüketimine dayanan bir diyet türüdür. Genelde gün içerisinde içilmesi gereken miktarda suyun içilmemesinden kaynaklanan çeşitli sorunları ortadan kaldırmaya yarayan ve aynı zaman da da kilo vermeye yaramaktadır. Peki su diyeti nedir ve nasıl yapılır? Başta da söylediğimiz gibi sadece su ve içecek türünün tüketilebildiği bir diyet programıdır. 1-3 gün arasında uygulanmaktadır. Doğru su tüketiminin kilo vermede ki etkisi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çünkü vücudumuzun yarıdan fazlasını su oluşturur. Su içmek insanı çeşitli rahatsızlıklardan koruyacağı gibi kilo vermedede büyük ölçüde yarar sağlamaktadır. Su diyetinde sadece su ve vücudun gerekli bazı ihtiyaçlarını karşıyacağı, mineralli su, portakal ve detoks suları da içilmektedir. Diyet boyunca katı gıda alma işlemini sınırlandırmak gerekmektedir. Su diyeti hamileler ve emziren kadınlar, kronik rahatsızlıkları olanlar ve küçük yaştaki çocuklar için tehlikeli olabilmektedir. Kesinlikle bir uzmana başvurmadan yapılmaması gerekir. Ayrıca su diyeti yapanların daha fazla yapmak istemeleri vücuda kalori girmediğinden dolayı çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Fazla yapmak vücutta da protein, mineral ve vitamin kaybına yol açabilmektedir. Uzmanlar uzun süreli su diyetini kesinlikle önermemektedir. Su Diyetinin Faydaları Gün içinde alınması gereken su miktarı alınmış olur. Tokluk hissi verdiğinden dolayı kilo vermek kolaylaşır. Hücreleri yenilemeye yardımcı olur. Sindirim sisteminin doğru çalışmasını sağlar. Kolesterolü düşürmeye yardım eder. Vücuttan toksinleri attığı için sağlıklı bir cilde kavuşulur. Böbrek sağlığını destekler. Daha enerjik hissedilir. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Su Diyetinin Zararları Böbrekleri aşırı çalıştırdığından dolayı böbreklere zarar verebilir. Böbreklerde taş oluşumuna sebep olabilir. Tansiyon düşmesine neden olur. Baş ağrısı yapar. Sinirlenme durumu gözlenebilir. Kan şekeri düşmesi olabillir. Halsizlik ve bayılma yaşanabilir. Su Diyetini Kimler Yapamaz Kilosu aşırı düşük kişiler Kan şekeri düşük olan kişiler Buluğ çağını tamamlamamış çocuklar Kanser hastaları Hamile ve lohusalar Kemik erimesi olanlar
 21. Gün geçtikçe zorlaşan yaşam koşulları ve hayatımızda kullandığımız her şeyin bir faturası olduğundan, ay sonu biraz zor gelmektedir. Ödenecekler, faturalar, market alışverişi, borçlar derken düzenli yaşam artık biraz pahalıya mâl olmaktadır. Bu sebeple düzenli bir ekonomik hayat sürmek isteyenler ödemelerini öncelikle düzenli ve disiplinli hale getirmelilerdir. Her ay Nereye Gidiyor Bu Para? sorusunu sormak yerine düzenli bir liste ile yaşam koşullarınızı biraz da olsa iyileştirebilirsiniz. Peki nasıl? Öncelikle hayatımızın büyük bir kısmını kaplayan ve kabarık bir faturaya mâl olan market alışverişini planlamak ile başlamalısınız. Düzenli ve disiplinli yapılan market alışverişleri sayesinde zamanla ekonomik olarak biraz da olsa düzene girdiğinizi hissedeceksiniz. Bunun için neler yapmanız gerektiği konusunda ise sizler için biraz araştırma yaptık. İşte her ay Nereye gidiyor bu para?...diyenler buraya! Doğru market alışverişi nasıl olmalıdır? 1. Yemeklerinizi Kendiniz Yapın İlk olarak evde kendiniz yemek yaparak işe başlamak en doğrusu olacaktır. Düzenli olarak dışarıdan yemek yiyenler evde kendi yemek yapanlara göre daha çok para harcamaktadır. Bu sebeple yemeklerinizi evde kendiniz yaparsanız ekonomik anlamda iyileşme sağlamaya başlarsınız. 2. Market Listesi Oluşturun Markete çıkmadan önce mutlaka neler alacaklarınızı listeleyin. Markete gittiğiniz direkt olarak alacağınız ürünlerin reyonlarına odaklanıp marketlerin aldatıcı ve özendirici reyonlarından ve gereksiz ürün almaktan kaçının. 3. Aylık Alışveriş Yapın Market alışverişlerinizi mutlaka aylık yapın. Böylece bir ay içerisinde en çok neyi tükettiğinizi ne kadar tükettiğinizi daha net göreceksiniz. Ayrıca bir ay boyunca kafanız rahat olacak. 4. İndirimleri Takip Edin Çevrenizdeki tüm marketlerin indirimlerini takip edin. Aynı ürün farklı marketlerde farklı fiyatlarda olabildiğinden önce marketleri gezin dolaşın ve neyin nerede indirimli olduğunu, o ay hangi marketin indirim yaptığını takipte kalın. Böylece alacağınız ürünlere her zamankinden daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. 5. Karnınız Açken Markete Gitmeyin Karnınız açken markete gitmemeye özen gösterin. Açken yapılan alışverişler her zaman daha pahalıya mâl olmaktadır. Çünkü karnınız aç olduğu için birçok ürün ihtiyacınız olmadığı halde size cazip gelecektir. Ancak eve vardığınızda neden aldığınızı sorgulayabilirsiniz. Bu sebeple karnınız tokken alışveriş yapmaya özen gösterin
 22. Pelvik Organ Sarkması halk arasından rahim sarkması veya rahim çıkıklığı olarak adlandırılan bir rahatsızlık türüdür. İlerlemiş yaşlardaki kadınlarda veya birden fazla çocuk doğurmuş kadınlarda daha sıklıkla görülür. Kadınları ilgilendiren pelvik organ sarkması nedir daha iyi öğrenelim. Pelvik Organ Sarkması Nedir? Pelvik organ sarkması, pelvis denen bölgede bulunan rahim, idrar kesesi ve kalın barsağın vajinadan sarkma durumuna denir. Kadınların elleriyle de algılayabildikleri şişlik veya dışarı doğru sarkmış bulunan organlardır. Pelvik tabanda bulunan kasların zayıflamasıyla oluşan bir hastalıktır. İlerlemiş yaşlardaki kadınlarda, bir çok doğum yapmış olan kadınlarda daha sıklıkla görülen pelvik organ sarkması doğum yapmamış olan bir kadında da görülebilir. Pelvik Organ Sarkması Nedenleri: Menopoz İleri yaşlar Kabızlık Sürekli ağır kaldırma Obezite durumu Çok ve zorlu doğum yapmak Şeker hastalığı Genetik faktörler Pelvik organ sarkmasında kadınlar utanma duygusuna girdikleri için gidip bir uzmana danışmaları oldukça geç oluyor. Fakat bir uzmana hemen baş vurmak tedavinin daha kolay olmasına olanak tanımaktadır. Ertelenmeden baş vurulan uzmanlar sayesinde ilaç veya çeşitli egzersizlerle ameliyatsız bir şekilde tedavi olmak mümkündür. Pelvik Organ Sarkması Çeşitleri Rahim sarkması (uterin prolapsus) İdrar kesesi sarkması (sistosel) Kalın barsak sarkması (rektosel) İnce barsak sarkması (enterosel) Rahim alınmış hastalarda vajen sarkması (kaf prolapsusu) Pelvik Organ Sarkması Belirtileri Alt tarafta ele gelen kitle olması İdrar kaçırmak veya yapamamak idrara çıkarken zorlanmak Kabızlık yaşamak Kasıklarda ağrı olması İlişki sırasında ağrı hissetmek
 23. Huawei geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi Çin-Avrupa ilişkilerinin genişletilmesi açısından faydalı bir kapı olarak gördüğünü belirtmişti. Teknoloji devi, Pekin'deki Çin-Avrupa Liderlik Forumu'nda da bu noktayı korudu ve bu konuyla ilgili birkaç noktaya daha değindi. Edinilen bilgiye göre Huawei, 'Türkiye: Yatırımların Yeni Destinasyonu' isimli etkinlikte özel bir bölüm düzenledi. Çinli şirket, Türkiye'yi Avrupa'da iş hacmini genişletecek önemli ülkelerden biri olarak gördüğünü belirtiyor. Ayrıca Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Baş Ticaret Müşaviri Atakan Özdemir, Türkiye'nin coğrafi koşullarının Çinli şirketler için ne kadar verimli olduğunu anlattı. Türkiye, geniş kara taşımacılığı, gelişmiş limanları ve Avrupa'ya bağlanan sistematik altyapılarıyla tanınmaktadır. Bu arada herhangi bir düzenlemeye bağlı olmayan serbest ticaret anlaşmaları da Huawei'nin Avrupa'daki işlerini sürdürmesine kolaylıkla yardımcı olabilir. Öte yandan Türkiye'nin yurt dışı pazarına göre daha uygun fiyata ürün ve ekipman sunması yine Huawei için bir artı. Şu ana kadar Türkiye, 28 civarında ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzaladı. Huawei sürekli olarak şirketin küresel pazarda ayaklarını sağlamlaştırmasına yardımcı olabilecek yeni ortaklarla tanışıyor. Sonuç olarak Türkiye, Huawei'nin Çin-Avrupa ilişkilerini zenginleştirmesi ve bölgedeki ticari gelirini artırması açısından faydalı bir adım olacak.
 24. Kışın gelmesiyle tezgahlardaki yerini alan karnabaharın bir ecza deposu olduğunu biliyor muydunuz? Karnabahar içerisinde çok fazla mineral ve vitamin barındırır. Zengin mineral ve vitamin içeriği sayesinde bir çok hastalığa da iyi gelmektedir. Karnabaharın Faydaları Karnabahar, ülkemizde genel olarak Akdeniz ve Orta Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Turpgiller ailesinin bir üyesidir. Genel olarak beyazı bilinen karnabaharın mor ve yeşil renkte olanlarıda vardır. Karnabahar seçerken üzerinde siyahlık olmayan tam beyaz renge sahip ve yaprakları büyük olanları tercih edilmelidir. Karnabahar içerisinde bulunan folik asit, potasyum, magnezyum, mangan ve kalsiyum minerallerinden zengin olup bunun yanında C vitamini ve K vitamini de barındırmaktadır. Kalp rahatsızlıkları ve kansere karşı korumasının yanında soğuk algınlığına iyi gelir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynar. İçerdiği bol lif ve düşük kalorisi sebebiyle karnabahar diyet yapanlarında gözde sebzesidir. Karnabaharın Faydaları Şöyle Sıralanabilir : Kalp hastalıklarından korur Meme, mide ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi vardır Kabızlığa iyi gelir İdrar yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir Kan şekerini dengeler Kemikleri güçlendirir Kan pıhtılaşmasını destekler Antioksidandır Tansiyonu dengeler Kansızlığa bağlı gelişen halsizliği de ortadan kaldırır
 25. MSI, şirketin ilk el tipi oyun cihazı ve aynı zamanda piyasadaki Intel çipine sahip ilk cihaz olan Claw'ı duyurdu. MSI Claw, Meteor Lake Intel Core Ultra yongaları üzerinde çalışıyor; bu, piyasadaki AMD yonga setine sahip diğer tüm oyun el cihazlarından farklı bir tempo. MSI, 6 P-çekirdeği, 8 E-çekirdeği ve 2 Düşük güçlü E-çekirdeği ile maksimum 4,8 GHz ve 24 MB toplam önbellek turbo saat hızına sahip Core Ultra 7 155H'ye kadar sunacak. The Intel Core Ultra chips feature the new Intel Arc graphics, with the 155H GPU being clocked at 2.25GHz and support for modern rendering features such as ray tracing and with native XeSS support. The MSI Claw will also have 16GB of LPDDR5 memory and M.2 2230 NVMe PCIe Gen4 SSD of up to 1TB capacity. There is also a microSD slot for easy expansion. The Claw, 7 inç, 1920x1080 çözünürlüklü, dokunmatik destekli 120Hz VRR IPS LCD'ye sahiptir. Ekran %100 sRGB kapsamına ve 500 nit'e kadar parlaklığa sahiptir. Cihazda USB-C, Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.4 bağlantısı bulunuyor. Dahili 2x2W stereo hoparlörlere ve ses jakına sahip olursunuz. Aynı zamanda sınıfın en geniş bataryasına sahip: 53Wh! MSI, cihazın oyun sırasında iki saatlik pil ömrüne sahip olduğunu iddia ediyor. ROG Ally'de olduğu gibi MSI Claw da kutudan çıktığı gibi Windows 11 çalıştıracak. Cihaz ayarlarını ve yüklü oyunları yönetmek için MSI Center M uygulamasını içerecek ve onu başlatmak için özel bir düğme bulunacak. Cihaz ayrıca Android uygulamalarını ve oyunlarını taklit etmenizi sağlayan MSI APP Player'ı da içerir. MSI Claw 699 dolardan başlayacak ve üç farklı versiyonda satışa sunulacak. 155H - 1 TB depolama alanına sahip en üst modelin fiyatı 799 dolar olacak. 2024 yılının ilk yarısında satışa çıkması bekleniyor.
 26. Her kadının ortak sorunlarından biri olan regl sancılarının bir türlü sonu gelmemektedir. Ancak aşağıda anlattığımız gibi her gün civanperçemi çayı tüketen bir kadın zamanla regli sancılarının tamamen gittiğini görecektir. Regl Sancılarına Kesin Çözüm ”Civanperçemi” Regl sancıları her kadının ortak problemidir. Kimisinde günler öncesinde başlarken, kimisinde regli olduktan sonra bile günlerce devam etmektedir. Sonu gelmeyen kramplar, ağrıları kadın bedenini yorar ve bitkin düşürür. Duygu sistemlerini etkiler ve günlük hayatından verim alamamasına sebep olur. Ancak artık bu sancıların bir çözümü var. Üstelik bu çözüm hem doğal hem de çok basit. Her kadının evinde kolaylıkla uygulayabileceği bu mucizevi çözüm, civanperçemi bitkisidir. Her gün bir fincan tüketeceğiniz civanperçemi çayı sizi regli sancılarından kurtaracaktır. Civanperçemi Çayı Malzemeler; Bir tutam civanperçemi Kaynamış su Hazırlanışı; Önceden kaynatılmış suyun içerisine bir tutam civan perçemi atın. 20-25 saniye demlendirin. (Fazla demlendirirseniz acı bir tadı olacaktır) Ardından demlenen çayı sıcak sıcak tüketin Her gün günde bir fincan bu bitki çayını tüketebilirsiniz.
 27. Kış mevsiminin gelmesiyle tezgahlardaki yerini alan karnabahar lezzetli olduğu kadar çok da sağlıklı bir sebze. Çorbası, salatası hatta böreği bile yapılan karnabaharın lezzetli bir tarifini haydi birlikte yapalım.. Sebzeli Karnabahar Tarifi Malzemeler 1 kg Karnabahar 1 tane büyük kırmızı biber 2 tane çarliston biber 2 orta boy soğan 3-4 diş sarımsak yarım litrelik kışlık domates konservesi Zeytinyağ Tuz, nane, karabiber, karışık baharat Hazırlanışı Bir tencereye yeteri kadar zeytinyağını koyup yemeklik doğradığınız soğanları içerisine alıp hafif kavurun. Sonrasında biberleri de küp küp doğrayıp doğradığınız sarımsaklarla birlikte tencereye ilave edip onları da yumuşayıncaya kadar kavurun. (Biz yazdan doğrayıp dondurucuya attığımız biberleri kullandık.) Sonrasında üzerine domates konservesini açıp ilave edin. Karnabaharları elinizle küçük küçük parçalara ayırıp onları da tencerenin içerisine ilave edin. Üzerine bir çay bardağı kadar sıcak su ekleyin. Son olarak da üzerine tuzunu ve ağız tadınıza göre sevdiğiniz baharatları katıp pişmeye bırakın. Afiyet Olsun…
 28. Ocak 2024 Honor Magic5 Ultimate Edition Honor Magic5 Pro Honor Magic5 Honor Magic4 Ultimate Edition Honor Magic4 Pro Honor Magic4 Şubat 2024 Honor Magic V2 Ultimate Edition Honor Magic V2 Honor Magic Vs Honor Magic Vs2 Honor Magic Magic V V Purse Honor Magic3 Ultimate Edition Honor Magic3 Pro Honor Magic3 Honor 100 Pro Honor 100 Honor 90 GT Mart 2024 Honor 90 Pro Honor 90 Honor 80 Pro Honor 80 GT Honor 80 Nisan 2024 Honor 70 Pro + Honor 70 Pro Honor 70 Honor 60 Pro Honor 60 Honor 50 Pro Honor 50 Mayıs 2024 Honor X50 GT Honor X50 Pro Honor X50 Honor X40 GT Honor X50i+ Honor X50i
 29. Yaz aylarında kavurucu sıcaklarda insanın içine ferahlatacak hem soğuk hem de lezzetli güzel bir çorba tarifi. Malzemeler : 1 su bardağı buğday 1 su bardağı nohut 250 gram süzme yoğurt 250 gram yoğurt 1 su bardağı soğuk su 1 çay kaşığı tuz 1 tatlı kaşığı dereotu Hazırlanışı Buğdayı ve nohudu ayrı tencerelere alın ve üzerine su koyarak pişirin. Ardından nohudu ve buğdayı süzdürün. Bir tencereye veya büyük bir kasenin içerisinde yoğurt ve süzeme yoğurdu çırpın. Ardından haşlanmış olan nohut ve buğdayı yoğurdun içine ekleyip tuzunu ilave edin. Kıvamını ayarlamak için üzerine soğuk suyu ilave edip karıştırın. Dereotunu da ince ince doğrayıp çorbasının üzerine ilave edin. Buzdolabında iyice soğuttuktan sonra afiyetle içebilirsiniz Afiyet Olsun…
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.