Jump to content

Dikkat! Korona 28 gün boyunca telefon ekranında yaşayabiliyor


Feneroin

Recommended Posts

Avustralya ulusal bilim ajansından araştırmacılara göre COVID-19'a neden olan virüs, akıllı telefonlar, metal yüzeyler ve kağıt para gibi pürüzsüz yüzeylerde grip virüsünden çok daha uzun süre aktif kalabiliyor.  Çok kontrollü bir ortamda da olsa 28 güne kadar canlı kalabileceğini buldular.  Çalışmaya göre, aynı koşullar altında influenza virüsü sadece 17 gün boyunca bulaşıcı olmaya devam ediyor.

 Ekip, araştırmanın koronavirüsün diğer virüslere kıyasla "son derece sağlam" olduğunu kanıtladığını söyledi.  Çalışma, "Bu bulgular, SARS-CoV-2'nin genel olarak mümkün olduğu düşünüldüğünden çok daha uzun süreler boyunca bulaşıcı kalabileceğini gösteriyor" sonucuna varıyor.  (Kumaş ve diğer gözenekli yüzeyler, bulaşıcı virüsü sadece yarı yarıya veya yaklaşık 14 gün taşıyabilir.)

1337746-cleaning-of-the-phone.jpg

Telefonları ve diğer yüzeyleri temizlemenin ve dezenfekte etmenin önemini gösterirken, çalışma bazı büyük uyarılarla birlikte geliyor.  Gerçek dünya koşullarından uzakta, UV ışığının etkilerini ortadan kaldırmak için karanlık koşullarda sabit 68 derece F sıcaklıkta gerçekleştirildi.  Deneyde ayrıca beyaz hücreler ve antikorlar içeren - normalde yüzeylerde virüslerle birlikte bulunan - taze mukoza da kullanılmadı.  Cardiff Üniversitesi profesörü Ron Eccles BBC'ye "Kanımca bulaşıcı virüsler, yüzeylerdeki mukusta günler yerine saatlerce kalacaktır" dedi.

 Son zamanlarda uzmanlar, yüzeylerden koronavirüs bulaşma riskini de küçümsediler.  Hastalık kontrol merkezine (CDC) göre, "dokunan yüzeylerden yayılmanın COVID-19'un yayılmasının yaygın bir yolu olduğu düşünülmüyor."  Aksine, en yaygın vektörler öksürme veya hapşırma ile üretilen solunum damlacıklarıdır.  Yeni yönergeler ayrıca, "şarkı söylemek veya egzersiz gibi, genellikle daha ağır nefes almaya neden olan faaliyetleri içeren, yetersiz havalandırılmış ve kapalı alanlarda" havadan bulaşma yoluyla da bulaşabileceğini önermektedir.

Link to comment
Share on other sites

 • Yanıtlar 0
 • Oluşturuldu
 • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer içerik

  • Yazan: Feneroin
   2020 yılında hayatımıza giren korona virüsü ve mevsim geçişlerinin en bilinen hastalığı olan grip birbirine benzer mi? Korona Ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?
   Korona virüs, insanlarda ve hayvanlar üzerinde hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. Çin’de 2019’un Aralık ayında ortaya çıkmaya başlayan solunum yolu hastalıklarındandır. Korona; ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin yanında zatürre gibi ciddi bir hastalığa da yol açar. Grip ise influenza denen virüslerin oluşturduğu mevsimsel bir hastalıktır.
   Korona Ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?
    
   Grip Nedir?
   Tıptaki adıyla İnfluenza olarak bilinen grip, influenza virüslerinden kaynaklanan burun, boğaz ve sonrasında akciğerlere ilerleyen solunum yolu enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonun en sık görüldüğü zamanlar ise sonbahar, kış, ilkbahar ayları ve mevsim geçişleridir. Her yıl dünya genelinde ortalama 4 milyon insanı etkisi altına alırken, 250 bin ila 500 bin kişinin de ölümüne neden olur.
     Korona Virüsü Nedir?
   Korona virüs, 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan virüs ailesidir. İnsan korona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Korona virüsün dört alt grubu vardır. Bunlar alfa, beta, gama ve yeni bulunan delta virüsleri vardır. Korona virüs ilk olarak 1960 yılının ortalarında bulunmuş bir virüstür.
    
   Korona Ve Gribin Farkları Nelerdir?
   Grip mevsimsel bir hastalıktır. Mevsim geçişlerinde görülen ve ağır geçirilen solunum yolu hastalığıdır. Gribin belirtileri yüksek ateş, solunum sıkıntısı, eklem ve kas ağrılarıdır. Grip üst solunum yolunda kalıp akciğere inmediği için zatürreye neden olmaz. Korona virüs  belirtileri ise grip ile aynıdır fakat daha çabuk etki edip daha hızlı akciğere iner ve akciğere indiği için zatürreye neden olur.

×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.