Jump to content

Feneroin

Recommended Posts

Geçmişten Günümüze Gelinliğin Tarihi

Gelinlik, her genç kızın evleneceği döneme kadar hayalini kurduğu ve giymek için adeta sabırsızlandığı tek kıyafettir. Gelinlik deyince aklımıza şuanda da olan ak pak gelinlikler gelir. Fakat gelinliğin tarihi çok eskilere dayanır. Bundan dolayı çeşitli medeniyetlerde gelinliklerde renkler ve modeller çok fazla değişime uğramıştır. Geçmişten Günümüze Gelinliğin değişimini gelin birlikte inceleyelim.

Genç kızların rüyası olan gelinliğin başlangıç tarihi neredeyse bin yıllar öncesine dayanmaktadır. Gelinliğin ilk amacı yüzünü örtmek olmuştur. Asurlularda nikahın geçerli olması için gelinin yüzünü örtmesi gerekirdi. Latincede düğün demek peçeyle yüz örtme anlamına gelirdi. Yunan ve Romalılar ise bu modaya yarı saydam peçelerle ortak oldular. Gelinliğin yani giyilen kıyafetin rengi de o dönemlerde kırmızıydı. Eski Mısır’da MÖ 4000 yılında kat kat beyaz keten bir elbise ve gösterişli bir taç kullanılırdı. Ortaçağ’da ise gelinlik rengi önemini kaybederek kumaşının kalitesi daha ön plana çıkmıştır. İngiltere ve Fransa’da bekareti temsil eden beyaz gelinlik akımı başlarken ruhban sınıfı bu duruma karşı çıktı. Fakat bu karşı çıkma bir işe yaramadı ve bütün dünyada beyaz gelinlik standart renk olarak kabul edildi.

Geçmişten Günümüze Gelinliğin Tarihi Türk gelinliği örneği

Türk Gelinliği

Türklerde ise genç kızların gösterişli kıyafet giyerek gezmeleri doğru karşılanmazdı. Bu yüzden hayatlarında düğün günleri ve gelinlikleri çok önemli bir yer tutmuştur. Çünkü en gösterişli ve süslü olan kıyafetlerini gelinlik ile giymeye başlarlardı. Türk kültüründe gelinlik ilk olarak beyaz renkle başlamamıştır. Anadolu gelinleri düğünlerinde bindallı şekliyle tarif edilebilecek kıyafetler giymişlerdir. Şalvarları, bellerinde kemerleri, duvağı ve duvağın üstünde gelin teliyle süslenirlerdi. Halk mor, pembe, turuncu renkli bindallılar tercih ederken, saray hanedanı ise kırmızı rengi tercih ederdi.

Beyaz gelinlik modası ise beyaz saraydan çıkmıştır. İlk olarak 1854 yılında Kraliçe Viktorya giymiştir. Osmanlı’da ilk beyaz gelinliği II. Abdülhamit’in kızı Naime Sultan giymiştir. Böylelikle Osmanlı’da beyaz gelinlik yaygınlaşmaya başlamıştır. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde beyaz renk popüler hale gelmiştir. O gün bugündür beyaz renk gelinlerin ve gelinliklerin vazgeçilmez rengi olmuştur.

Link to comment
Share on other sites

  • Yanıtlar 0
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.