Jump to content

Elon Musk, Starlink ile dengeleri değiştirecek!


Recommended Posts

Tesla'ınn sahibi Elon Musk’ın uzaydaki internet projesi Starlink için Avrupa’da ilk adım atıldı. İngiltere'de beta test denemeleri başladı.

Elon Musk'tan dengeleri değiştirecek Starlink adımı

Uzaydan internet projesi Starlink, Kuzey Amerika’nın dışında ilk defa İngiltere'de beta testlerinin denemelerine başlamış oldu. Business Insider’da yer alan habere göre, Starlink projesinin deneme aşamaları İngiltere resmen başlamış vaziyette. İngiltere’de bazı kullanıcılarının uydu setlerini şimdiden teslim aldığı ve interneti kullanmaya başladığını belirtiyor.

Uzaydan internet projesi Starlink’in bir ülkede hizmete girebilmesi için internetin kullanılacağı o ülke tarafından ilk önce resmi bir izin verilmesi gerekiyor. İngiltere telekomünikasyon sorumlusu Ofcom, SpaceX'e bu izni şu anda verdi. Starlink’in Ofcam’dan izin almasıyla birlikte, İngiltere piyasasına giriş yaparak şimdiden rakipleriyle mücadele etmeye başladı.

Uydu internetinin İngiltere’deki fiyatlarına baktığımızda ise, ABD ve Kanada’dakine yakın bir fiyat tarifesi uygulandığını görüyoruz.

Starlink ücret tarifesi ilk bakışta yüksek maliyetli gibi dursa da buradaki dikkat edilmesi gereken husus, SpaceX’in internetin yaygın olmadığı bölgelerde kullanmayı amaçlaması. İngiltere ve ABD başta olmak üzere birçok ülke, fiber imkânları zayıf olduğu için yüksek tutarda ücret ödemesi gerekiyor. SpaceX bu projeyle kırsal alanlarda oturanlar için gelişmiş bir hizmet sunmuş olacak. Genele bakıldığında ise merkezi bölgelerde Starlink projesi mantıklı bir tercih gibi durmuyor.

SpaceX’in uzayda 900’den fazla aktif Starlink uydusu bulunuyor. Uyduların çoğu 2020 yılında yörüngeye fırlatılmış durumda. SpaceX hızlı bir şekilde uydu filosunu genişletip dünya genelinde internet hizmeti verecek konuma gelmeyi planlıyor

Link to comment
Share on other sites

  • Yanıtlar 0
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.