Jump to content
NetObur

Atatürk'ün "Türk halkına izletilmesin" dediği ve yasakladığı filmi Netflix vizyona soktu!


Feneroin

Recommended Posts

Dünyanın en büyük dijital film platformu Netflix çok konuşulacak bir filmi yayına aldı. Netflix'in yayına aldığı filmin 1930 yılındaki ilk versiyonunu Atatürk'ün "Türk halkının izlemesi sakıncalı" olabilir dediğini biliyor muydunuz?

1492847.jpg

92 yıl aradan sonra ikinci kez filme uyarlanan 'Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok' son dönemin en çok konuşulan konuları arasında yer alırken Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk olarak 1930 yılında yılında izleyiciyle buluşan filmi 'sakıncalı' bulduğu ortaya çıktı.

Alman yazar Erich Maria Remarque'ın 1929 tarihli 'Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok' adlı romanı 92 yıl sonra yeniden filme uyarlandı.

İlk olarak 1930 yılında filme uyarlanan tarihi roman, hem En İyi Yapım hem de En İyi Yönetmen Akademi Ödüllerini kazanan ilk film olarak tarihe geçmişti. Filmin ilk uyarlaması ayrıca 1997'de Amerikan Film Enstitüsü'nün "ilk 100 Yıl...100 Film" listesinde de yer almıştı.

 

NETFLİX'TE İZLEYİCİYLE BULUŞTU

92 yıl aradan sonra ikinci kez filme uyarlanan tarihi eser, ABD merkezli online dizi ve film platformu Netflix'te 28 Ekim'de izleyiciyle buluştu.

Film yayınlandığı günden bu yana kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görürken sosyal medya kullanıcıları film hakkında araştırmalarda bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün 84. vefat yıldönümü yaklaşırken tarihi film hakkında ortaya çıkan gerçek herkesi hayretler içerisinde bıraktı.

92 yıl aradan sonra ikinci kez filme uyarlanan 'Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok' son dönemin en çok konuşulan konuları arasında yer alırken Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk olarak 1930 yılında yılında izleyiciyle buluşan filmi 'sakıncalı' bulduğu ortaya çıktı.

www.indyturk.com/sites/default/files/article/main_...

ATATÜRK FİLMİ 'SAKINCALI' BULDU

Atatürk'ün 'Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok' adlı filmin 1930 versiyonunu özel bir gösterimle sinemada seyrettiği ancak filmi 'sakıncalı bulduğu' öğrenildi.

Ekşi Şeyler adlı sitede yer alan yazıya göre; Tarihi film, Cumhuriyet'in ilk yıllarında siyasete küçük de olsa şekil verdi. Yazıda, filmin savaş karşıtı yapısı, dönemin Alman ve Türk siyasi hayatının ve Türk- Alman ikili ilişkilerinin bir şekilde özeti gibi olduğu vurgulandı.

Yazıda ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün 1930 yapımı filmi İstanbul Elhamra sinemasında izlediği vurgulanırken militarist söylemi eleştiren film, Nazilerin karşı çıkmasına rağmen Almanya'da gösterime girdiği kaydedildi.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok | Netflix Resmi Sitesi

Bu durumun tepkilere neden olduğu da belirtilirken o yıllara ait Cumhuriyet Gazetesi'nde "milliyetçi sosyalistlerin şiddetle faaliyete geçmiş olmaları nedeniyle film gösterimden kaldırıldı. salonlarda büyük gürültüler yaptılar ve dışarıdan getirdikleri yüzlerce beyaz sıçanı salona bıraktılar. bu yaşananlardan sonra hükümet için geri adım atmaktan başka çare kalmamıştır." ifadelerine yer verildiği belirtildi.

Film yapımcısı Kemal Seden'in söz konusu filmi Türkiye'ye getirdiği belirtilirken Mustafa Kemal Atatürk'e filmin özel gösteriminin de kendisinin yaptığı ifade edildi.

 

'TÜRKİYE'DE GÖSTERİLMESİ SAKINCALI'

Kemal Seden'in henüz sansür kurulundan onay süreci devam ederken Atatürk'e filmi izlettiği ve Atatürk'ün de filmi çok beğendiği ancak gerçekçi olması nedeniyle filmin Türkiye'de gösterilmesinin sakıncalığı olabileceğini söylediği kaydedildi.

Link to comment
Share on other sites

  • Yanıtlar 1
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

"TÜRK HALKINA GÖSTERİLMESİ İÇİN HENÜZ ERKEN"

Atatürk'ün yanında oturan Dahiliye Vekili Şükrü Kaya'ya filmi çok beğendiğini dile getirirken, söz konusu filmin savaşın getirdiği felaketleri en iyi biçimde anlatan bir belge niteliği taşıdığını da söyler. Fakat savaştan yeni çıkmış Türk halkına bu filmin gösterilmesini sakıncalı bulduğunu, filmin Türk halkına gösterilmesi için vaktin henüz erken olduğunu da söyler.

Netflix Filmi Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok'tan Fragman

Mustafa Kemal'in film hakkındaki düşünceleri Kemal Seden'in filmi gösterime sokma düşüncesini etkiler. Ancak bunun asıl sebebi, Almanlarla olan ilişkilerin yeni yeni düzelmeye başlamasıdır. Öte yandan diplomatik kriz çıkmaması için sansür kurulu filme izin vermeyeceği de bir gerçektir. Almanya söz konusu filmi kendi ülkesinde yasaklayınca Türkiye'de filmi gösterime sokmamıştır.

 

BAZI KULLANICILAR ELEŞTİRDİ

Bazı sosyal medya kullanıcıları Ekşi Şeyler adlı sitedeki yazının ardından filmin Türkiye'de gösterimde girmesini eleştirirken bazıları da filmin ikinci kez vizyona girmesini eleştirdi.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok | Netflix Resmi Sitesi

"BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK" KONUSU

Birinci Dünya Savaşı esnasında bir erkek lisesinde öğretmenlik yapan Profesör Kantorek, öğrencilerini savaşa katılmanın ve bir asker olarak savaşta yer almanın son derece onurlu bir mevki olduğu gerekçesiyle doldurmaktadır. Bu etkileyici konuşmalardan etkilenen askerler gönüllü olarak askere yazılarak Alman ordusuna katılırlar.

Ancak savaş ne kitaplarda yazdığı, ne de öğretmenlerinin anlattığı türden epik bir olay değildir. Genç askerler bu yanılgının farkında olsalar da artık geriye dönebilmeleri mümkün değildir; tüm toyluklarıyla olup biten tüm siyasi oyunların ve acımasız planların gölgesinde canları için mücadele edeceklerdir.

Erich Maria Remarque’nin 'Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok' isimli romanından uyarlanan bir klasik, anlamsız bir kavram olan savaşın yıkıcı etkilerini tüm çarpıcılığıyla ölümsüzleştiriyor

Link to comment
Share on other sites

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.