Jump to content

Bayburt'un Avrupa'dan ödüllü ilk müzesi: Kenan Yavuz Etnografya Müzesi


Feneroin

Recommended Posts

Avrupa'dan yılın en iyi müzesi ödülünü kazanan Bayburt'un ödüllü ilk ve tek müzesi Kenan Yavuz Etnografya Müzesi.Kenan Yavuz Etnografya Kapak Görseli

2021 yılında “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri” yarışmasında Bayburt’un Beşpınar (eski adıyla Loru) köyünde kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi 2021 Silletto Ödülü”nü almaya hak kazanmıştır. İş insanı Kenan Yavuz, doğup büyüdüğü Beşpınar köyünde 15 bin metrekare üzerinde 2013 yılında bir kültür evi kurmuştu. Daha sonra 2019 yılında “Resmi Özel Müze” statüsü kazanan müze “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri” kapsamında “2021 Silletto Ödülü”nün sahibi oldu. Büyük ziyaretçi kitlesine sahip olan müze özellikle yaz dönemlerin de 12 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

Bayburt’un en önemli kültür ve turizm noktalarından olan ödüllü Kenan Yavuz Etnografya Müzesinin kuruluş amacını ise Kenan Yavuz şöyle açıklıyor; “değişmemesi gereken güzellikleri yaşatmak, toplumsal hafızayı nakşetmek ve kültürel zenginliklerimizi geleceğe taşımak. Aynı zamanda eski hayatı muhafaza edip, yeni hayatın içinde görünür kılmayı amaçlayan müze, modernleşme ve göç olgusu ile başlayan dönüşümün, köylerimizde meydana getirdiği mimari hasara karşı, bir farkındalık oluşturmak, unutulmaya yüz tutan geleneksel hayatın güzelliklerini, yeni nesillerin dimağında canlı tutmak ve insanı öne çıkarmayı misyon olarak benimsemiştir.

Artık gençlerimiz doğdukları topraklarda doysun, köylerimiz betona boğulmasın, güzelliklerimiz unutulmasın mesajımızın somut göstergesidir müzemiz.”

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Alanı

Büyük ziyaretçi kitlesine sahip olan müzenin özellikle yaz dönemlerinde ziyaretçi sayıları artmaktadır. Geçmişe dair birçok anı ve tarih kokan yapıya sahip müze, aynı zamanda birçok etkinliğede ev sahipliği yapmaktadır. Öyle ki dünyaca ünlü devlet sanatçımız piyanist Gülsin Onay, Bayburt’ta patoz ve buğday sapları arasında piyanosu ile resital sunmuştur. Bunun yanı sıra; Hedik Şenliği, Helva Şenliği, Harman Şenliği, Tandır Şenliği, Kem Eğirme Şenliği gibi birçok etkinliklere imza atılmıştır. Aynı zamanda gelecek nesillere de bu tarihi tanıtmak ve öğretmek amacıyla çocuklara yönelik birçok etkinlikler düzenlenmiştir. Bunlardan bazıları ise şunlardır; Öğrenci ve Çocuk Şenliği, Masal Yazma ve Anlatma Şenliği, Sinema Akşamları, Dede Korkut Hikayeleri.

 

Müzede Görecekleriniz

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Konak Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Konak

 

15 bin metrekarelik bir alana sahip olan müzenin girişinde ilk gözünüze çarpacak konak ev olacaktır. Etrafında tarihi eşyaların yer aldığı ve içerisinde Kenan Yavuz ve ailesinin yaşadığı konak, ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanmaktadır. Konağa doğru yol alırken gözünüze Çinimaçin Çini Sergisi çarpacaktır. Daha sonra konağın etrafından dolanıp Zaman Tüneli adını verdikleri köye ait çok eski görsellerin yer aldığı yerden geçeceksiniz.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi - Zaman Tüneli Kenan Yavuz Etnografya Müzesi – Zaman Tüneli

 

Zaman tünelinden geçtikten sonra gözünüze birbirinden güzel taş yapılar çarpacak. 

Ancak bu taş yapıların içlerini görmeden önce seyir terasından hepsini izleyip tüm manzaranın tadını çıkarmanızı öneririz.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi - Seyir Terası Kenan Yavuz Etnografya Müzesi – Seyir Terası

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Manzara Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

 

Tüm manzaranın tadını çıkardıysanız artık birbirinden güzel, tarih kokan ve sizi geçmişe götürecek olan taş evleri gezmeye başlayabilirsiniz. Taş yapılardan karşınıza ilk olarak Kenan Yavuz’un doğduğu evin birebir aynısı olan ev çıkacaktır. Zamanınızın birçoğunu burada geçireceğinizden emin olmakla birlikte içerisinde yer alan tüm eşyalara hayranlık duyacaksınız.

Annesinin ve Nenesinin yaşadığı Kenan Yavuz’un Doğduğu Ev

Tarih kokan bu taş evden ayrılmak istemeseniz de diğer yerleri görmek için ayrılmalısınız. Taş evden ayrıldıktan sonra, sizi geçmişe götürecek ve hayatınızda göreceğiniz en otantik kütüphaneye doğru yol alacaksınız. Kütüphane de birçok eser sizleri karşılayacak. Tarihe, geleneklere ve yöreye ait birçok eser içeride bulunmaktadır. Ayrıca kütüphanenin yapısı ve kullanılan eşyalar oldukça dikkat çekici.

 

Müze Kütüphanesi

Kütüphaneden ayrıldıktan sonra yolun ilerisinde durup dinlenebileceğiniz mini bir köy mescidi bulunmaktadır.

 

Köy Mescidi

Köy mescidinden çıkıp tarih kokan yolda biraz daha yürüdükten hemen sonra karşınıza eskilerin deyimiyle Aşhane çıkacak. İçerisinde birbirinden güzel ve tarihi mutfak eşyalarının yer aldığı aşhane; birçok ziyaretçinin en uzun zaman geçirdiği diğer noktalardandır.

 

Aşhane

Bu mini tarihi mutfaktan ayrıldıktan sonra sırada sizleri Kenan Yavuz’un ailesinin mesleklerini ve mesleklerinde kullandıkları ürünlerin sergilendiği mini esnaf ziyareti beklemektedir. 

Bu bölümde; terzisinden, bakkaliyesine, ayakkabıcısından, ağa kahvehanesine, demircisinden, at arabası imalatına kadar birçok meslek dalı sergilenmektedir.

 

Mini Esnaflar Sergisi

Mesleklerin geçmişe dair hallerini ve farklılıklarını gördükten sonra sırada sizleri tarihi su değirmeni beklemektedir.

 

Su Değirmeni

Ve Daha Birçok Şey…

Tüm bu tarihi yapıları gezerken köy meydanında rastlayacağınız birçok eser bulunmaktadır. Tarihi kapılardan, çeşmelere, film ve gösteri yapılan amfiden, tandır alanına kadar birçok eser sergilenmektedir. Aynı zamanda bölge içerisinde tarihi eşyaların sergilendiği bir sergi salonu yer almaktadır. Bu salonda Kenan Yavuz’un ailesine, o bölge insanına ve birçok kişiye ait kullanılmış tarih kokan eşyalar sergilenmektedir. 

Böylece birçok eşyada kendi çocukluğunuzu belki nene ve dedelerinizi bulacağınız sizleri geçmişe taşıyacak sergi salonunu ziyaret etmeden sakın ayrılmayın.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi - Tandır Kenan Yavuz Etnografya Müzesi – Tandır

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Konak Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Konak

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Taş Evler Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Taş Evler

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Sergi Salonu Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Sergi Salonu

Kenan Yavuz Etnografya Müzesine Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri Nelerdir?

Müze; Bayburt’un Demirözü ilçesine bağlı Beşpınar eski adıyla Loru köyünde yer almaktadır.
Giriş Ücretleri; Öğrenci: 8 TL Yetişkin: 12 TL
Hafta içi ve hafta sonu ziyaret saatleri ise; 09.00 – 20.00 arasındadır.
Müze içerisinde gezi yaklaşık 3 saatte tamamlanmaktadır.
Özel istek üzerine ve grup ziyaretlerinde özel rehber eşlik etmektedir.
Flash kullanılmadığı taktirde müze fotoğraf çekmek serbesttir.
Aynı zamanda Bayburt’un özel eşyalarının yer aldığı el emeği ürünlerin satıldığı müze shop da mevcuttur.
Müze bölgesinde ve yemek yiyip dinlenebileceğiniz aynı zamanda konaklayabileceğiniz Loru Han yer almaktadır.

Link to comment
Share on other sites

  • Yanıtlar 0
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.