Jump to content

Amerika'da yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne?


Feneroin

Recommended Posts

ABD’de, yerin metrelerce altındaki mağaralarda, milyonlarca kilogramlık peynirin saklandığını biliyor musunuz? İşte bu gizemli gibi görünen durumun altında yatanlar...

ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne? - Resim: 1

ABD’de bulunan Springfield - Missouri'de yerin birkaç yüz metre altında, ABD hükümeti tarafından orada tutulan 635 milyon kilogramlık peynir hazinesi bulunuyor.

The Farmlink Project'in bildirdiğine göre, "Hükümet Peynirinin" kökenleri, süt ürünleri kıtlığı ve ilişkili ürünlerindeki yüzde 30'luk enflasyon artışının yaşandığı 1970'lere kadar uzanıyor. O dönemde Başkan Jimmy Carter yönetimdeki hükümet, sorunu çözmenin tek yolunun Amerika'nın süt ürünleri endüstrisine finansal bir destek vermek olduğuna karar verdi.

ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne? - Resim: 2

Federal fonlara 2 milyar dolarlık büyük bir nakit desteği belki de istenilenden daha fazla işe yaradı ve mandıra işçileri, herhangi bir fazlalığın hükümet tarafından satın alınacağını bilerek, ellerinden geldiğince çok üretim yaptılar. Depolama için daha uygun olmasından dolayı peynir özellikle ilgi çekiyordu ve 80'lerin başlarında, hükümetin elinde yaklaşık 227 milyon kilogram peynir birikmişti.

ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne? - Resim: 3

Antropolog Bradley N. Jones, The Oxford Companion to Cheese'de yazdığına göre, 35 eyalette 150'den fazla depoda çok miktarda süt ürünü depolandı ve basının bir skandalın kokusunu alması uzun sürmedi. Ailelerin gıda kuponlarına güvendiği bir zamanda, bu depolarda çürümeye başlayan yenmemiş süt ürünü dağları oturuyordu.

ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne? - Resim: 4

Daha sonrasında, Başkan Ronald Reagan'ın yürürlüğe koyduğu Özel Süt Ürünleri Dağıtım Programı kapsamında, kar amacı gütmeyen kuruluşlara 14 milyon kilogram peynir dağıtıldı. Bu ürünler çoğunlukla küflü olsa da, düşük gelirli insanlara iletildi.

ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne? - Resim: 5

Bu çözüm, yalnızca peynirin insan tüketimine uygunluğu tartışmalı olduğu için değil, aynı zamanda süt endüstrisinin satışlarını bozmaya başladığı için ideal olmaktan uzaktı. Bunun yerine, mali baskı altındaki aileler dilimlenebilir, kolayca eriyen süt ürünlerinden peynirli makarna ve tost yapmak için yararlandıkça, sosyoekonomik statünün bir simgesi haline geldi. Hükümet nihayet 90'larda peynir işinden çıktı, ancak bu, devlete ait peynirlerin sonu olmadı.

ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne? - Resim: 6

2016 yılında, hükümetin 600 milyon kilogramın üzerinde fazla peynir toplaması ile istifleme yeniden başladı. Bu stoklar Missouri'de yerin yüzlerce metre altında, "peynir mağaraları" olarak bilinen dönüştürülmüş kireçtaşı madenlerinde tutuluyor.

ABD’de, yerin altındaki mağaralarda saklanan milyonlarca kiloluk peynirin sırrı ne? - Resim: 7

Bir süt ürünleri deposuyla karşılaşmak için garip bir yer gibi gözükse de, mağaralardaki serin ve sabit sıcaklıklar çoğu peyniri serin tuttuğu için oldukça makul bir depolama alanı oluyor. Ancak çürümeyi daha uzun süre önlüyor olsa da, mağaralar bakım gerektiriyor ve süt tüketiminin düştüğü ülkede ürünleri hareket ettirmek giderek zorlaşıyor.

Link to comment
Share on other sites

  • Yanıtlar 0
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.