Jump to content
NetObur

Japonya, 319 Tbps ile internet hız rekoru kırdı!


Recommended Posts

On yıl öncesinin bir kaç gigabitlik internet hız kayıtları artık yetersiz görünüyor.  Mothetboard, Japonya'nın Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü'ndeki (NICT) bilim adamlarının, verileri 319 Tbps hızında karıştırarak internet aktarım rekorunu kırdığını bildirdi.  Bağlam açısından, bu, İngiliz ve Japon araştırmacılardan oluşan bir ekibin Ağustos 2020'de yönettiği 179 Tbps hızından neredeyse iki kat daha hızlı.

fiber optickynny - Getty Images

NICT, boru hattının neredeyse her aşamasını yükselterek bunu başardı.  Fiber optik hat bir yerine dört çekirdeğe sahipti ve araştırmacılar, nadir toprak amplifikatörlerinin yardımıyla birden fazla dalga boyunda 552 kanallı bir çatallı lazer ateşlediler.  Test kesinlikle laboratuvarla sınırlıyken, ekip simüle edilmiş 1.864 mil mesafeden sinyal kalitesi veya hızı kaybetmeden verileri aktarmak için sarmal fiber kullandı.

Bu deneylerin çoğunda olduğu gibi, bu performansın anlamlı bir etkiye sahip olması uzun zaman alabilir.  Dört çekirdekli fiber mevcut ağlarla çalışacak olsa da, sistem haliyle çok pahalı olabilir.  İnternet omurgaları ve kapasitenin maliyetten daha önemli olduğu diğer büyük ağ projeleri ile ilk kullanımı görme olasılığı daha yüksektir.

Bu yine de internet kullanımınızı etkileyebilir.  NICT araştırmacıları, yeni nesil fiber yapım teknolojilerini "5G'nin ötesinde" (6G gibi) daha pratik olarak öngörüyorlar.  Kullanıcı sayısında bir artış olduğunda tıkanmayan daha hızlı internet erişimine geçerek faydalarını görebileceğiz.

Link to comment
Share on other sites

  • Yanıtlar 0
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.