Jump to content

Skolyoz (Omurga Eğriliği) nedir? Belirtileri neler, tedavisi nasıldır?


Feneroin

Recommended Posts

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz olgularının yüzde 80’i bilinmemekle birlikte travma ve doğumsal gelişim bozukluğu gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Görülme sıklığı % 0.2 – 6 arasındadır. Erkek çocuklarına nisbeten kız çocuklarında daha sık görülür. Skolyoz bilinen en eski omurga deformitesidir.

 

Skolyoz Nedir?

Omurganın bel ve göğüs bölgelerinde görülen  yana eğrilikler ve biçim bozukluğudur. Skolyoz, kifoz denen kamburluk ile birlikte de görülebilmektedir.

Başlıca skolyoz tipleri şöyledir; Konjenital denen doğuştan gelen skolyoz, Polio denen çocuk felci ve İdiyopatik denen nedeni belli olmayan skolyoz tipidir.

 

Skolyozun Belirtileri Nelerdir?

 • Omurganın yan tarafa ve öne doğru eğriliği
 • Bir omzun öne doğru ilerlemesi
 • Sırt, bel, omuz ve baş ağrısı
 • Nefes darlığı yorgunluk
 • Omuz ve kalçaların simetrik durmaması
 • Dik durmakta zorluk çekme
 • Yürüyüş esnasında problemler yaşamak

 

Skolyoz Tedavisi Nasıl Olur?

Skolyozun tedavisi için eğriliğin miktarı, skolyozun tipi ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre tanı konulup ardından tedavi sürecine geçilir.

Tanının boyutuna göre cerrahi olmayan tedavi, korse tedavisi ve cerrahi tedavi uygulanır

Link to comment
Share on other sites

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer içerik

  • Yazan: Feneroin
   Omurga Sağlığı Omurga hastalıkları, özellikle skolyoz, kifoz gibi deformiteler, bel ağrıları, ülkemizde oldukça yaygın olmasına karşın, bu konu hakkında bilgi edinme oranı da çok azdır.
   Normal bir omurga, arkadan bakıldığında, tüm uzunluğu boyunca düzdür. Ancak, omurgaya yandan bakıldığında iki eğrilik görülür. Omuzlardan göğüs kafesinin alt tarafına kadar olan sırt bölgesinde torasik kifoz adi verilen ılımlı bir yuvarlaklaşma, bel bölgesinde ise lomber lordoz adi verilen bunun tersi bir eğrilik mevcuttur. Normal bir omurgada gövde ve başı pelvisin üzerinde dengeleyebilmek için birbirinin tersi olan bu iki eğrilik gereklidir.
   Normal bir sırt, 1. ve 12. omurlar arasında yer alır ve 15° ila 45° arasında hafif bir kifozu olması gerekir. Sırt bölgesindeki yuvarlaklaşma 45° ‘nin üzerine çıktığında “hiperkifoz” olarak adlandırılır ve postural veya yapısal olarak sınıflandırılır.
     Kifoz (Kamburluk) Nedir?
   Ailelerin çocuklarında gördükleri kamburluk şikâyetinin en sık nedeni postural kamburluktur. En önemli sebebi fizik kondisyonun yetersiz olmasıdır. Günümüzde bilgi çağının bir sonucu olarak çocuklarımız oyunlar ve sportif aktivitelerden çok masa, bilgisayar ve tablet başında vakit geçirmektedirler. Bu nedenle hem daha az spor yaptıkları için fizik kondisyonları daha kötü olmakta hem de vakitlerinin büyük çoğunluğunu kötü oturuş ve yatış pozisyonlarında geçirmelerine sebep olmaktadır.
   Ağır okul çantası taşımanın kamburluğa sebep olduğuna dair bir kanıt yoktur. Ancak sırtta taşınan ağır çantalar omurga sağlığı için uygun değildir. Omurga üzerine binen yükler çocukluk ve ergenlik döneminde bel ve sırt ağrısına ve daha ileri yaşlarda bel ağrısı ve bel fıtığı gibi durumların gelişmesine zemin hazırlar.

    
   4 Kolay Egzersiz İle Duruşunu Düzelt

×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.