Jump to content

Kolik nedir? Kolik bebek nasıl sakinleştirilir?


Feneroin

Recommended Posts

Doğumun hemen ardından, ilk ya da ikinci haftada ortaya çıkan kolik, bebeklerde kasılma ve ağlama nöbetleri şeklinde görülür. Anne ve babaları bir hayli endişelendiren bu durum, bebeklerin yaklaşık olarak %20’sinde olduğu düşünülür, ayrıca kolik bir hastalık ya da hastalık belirtisi değildir.

Kolik bebek varlığında ağlama, normal ağlamalardan farklıdır. Farklı bir deyişle bebek ağlamaya başladığında sakinleştirilemez ve ağlama nöbetleri çoğunlukla, öğleden sonra ve akşamları görülür.

Bebeklerin yaklaşık olarak %20’si, hiçbir sağlık problemi olmasa bile 2. ya da 3. haftanın içindeyken dinmek bilmeyen ağlama krizlerine girer. Kolik, hem bebekler hem de ebeveynler için başa çıkması inanılmaz derecede zor olan bir süreçtir. Kolik yoğun, teselli edilemez ağlamaya neden olmasının altında yatan bir şeyin belirtisidir. Gaz sancısı olarak da tanımlanabilen kolik bebek tanısının koyulabilmesi için; 3 ya da 4 aydan küçük bebeklerde, haftada en az 3 gün boyunca ve gün içinde yaklaşık 3 saat süren huzursuzluk, kasılma ve ağlama nöbetleri görülmesi gerekir.

Kolik bebekler çoğunlukla ağlama nöbetleri sırasında;

Ayaklarını karnına doğru çeker ve yumruklarını sıkar. Uzun süreli ağlamaya bağlı olarak bebeğin cildi kızarır ve ağız çevresinde soluk bir görünüm oluşabilir.

kolik-bebek2.jpgKolik Bebek Belirtileri Nelerdir?

 • Kolik bebekler sıklıkla bacaklarını karınlarına doğru çeker ve gergin bir şekilde uzatır.
 • Ağlama krizleri sırasında zaman zaman sırtını yay gibi gerer.
 • Kolik bebekler ağlarken ellerini yumruk yapar, kol ve bacaklarını savurur.
 • Ağlarken, yüzü acı çekiyormuş gibi görünür ve kıpkırmızıdır.
 • Karnı şiştir ve ağlama çoğunlukla kaka yaptıktan ya da gaz çıkarttıktan sonra sona erer.
 • Meme arayan bebek, memeyi emerken birden bırakarak ağlar ve daha sonra tekrar meme arar.
 • Ağlama sesinin şiddeti normalde olduğundan daha fazladır.
 • Ağlama süresi günde 3 saatten fazladır.
 • Gaz çıkarma
 • Huzursuzluk
 • Sıkılı yumruklar
 • Yüzü buruşturma
 • Şiddetli ağlama
 • Kırmızı yüz
 • Tiz ses
 • Ayakları karına çekme

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Ağlamanın belli bir şekli olmamakla birlikte, günün belli saatlerinde, özellikle akşamları ağlama nöbetleri başlar. Kolik bebek, karnı ağrıyormuş gibi ayaklarını karnına çekerler, emmek istiyormuş gibi görünebilir. Ama kolik bebeği rahatlatmak çok zordur. Aynı zamanda kolik bebekte aşırı bağırsak hareketleri ve gaz olabilir. Bu tür ağlamalar bebek doğduktan sonra üçüncü haftada başlar ve 3.aydan sonra azalır.

 Emziren anne beslenmesine özen göstermeli, lahana, karnabahar, brokoli, soğan, baharatlı yiyecekler, kuru fasulye, nohut, barbunya ve benzeri bebekte gaz yapabilecek gıdalardan uzak durmalı ve gazlı içecekler, sigara, alkol tüketmemelidir.

 Bebeklere saç kurutucu, elektrik süpürgesi gibi değişik frekanslı seslerin dinletilmesi kolik sancının azaltılmasında etkili olabilmektedir. Bu sesler anne karnındaki seslere benzerlik gösterir ve bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Emziren anne beslenmesine özen göstermeli, lahana, karnabahar, brokoli, soğan, baharatlı yiyecekler, kuru fasulye, nohut, barbunya ve benzeri bebekte gaz yapabilecek gıdalardan uzak durmalı ve gazlı içecekler, sigara, alkol tüketmemelidir.

 Bebeklere saç kurutucu, elektrik süpürgesi gibi değişik frekanslı seslerin dinletilmesi kolik sancının azaltılmasında etkili olabilmektedir. Bu sesler anne karnındaki seslere benzerlik gösterir ve bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olabilir

Link to comment
Share on other sites

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.