Jump to content
NetObur

X hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?


Feneroin

Recommended Posts

X Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

X hastalığı, genetik olarak aktarılan bir hastalık çeşididir. Salgın hastalıklardan daha tehlikeli olarak bilinen bu sendrom, Dünya Sağlık Örgütü tarafından henüz kaynağı bilinmeyen potansiyel salgın risklerini temsil etmektedir. Peki son günlerde dünya gündeminden düşmeyen X Hastalığı Nedir?

X hastalığı, şu anda nedeni tam bilinmeyen, ancak ciddi bir mikrobik tehdidin neden olduğu hastalığa verilen bir isimdir. Genetik olarak aktarılan X hastalığı, nesilden nesile geçebilen zihinsel engele ve otizme neden olabilecek bir hastalık çeşidi olacağı düşünülmektedir. DNA replikasyonları sonucunda oluşabilen hatalar hastalığın oluşumuna sebebiyet vermektedir. Genellikle otizm ile karıştırılan bu hastalığın otizm ile bir ilgisi yoktur.

X Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Dünyanın her yerinde her zaman yeni hastalıklar ortaya çıkmata ve sıklıkla yarasa gibi hayvanlardan insanlara geçiş yapmatadır. Bir üst solunum yolu hastalığı olabileceği düşünülen x hastalığı da, Covid-19’dan daha tehlikeli olacağı bilinmektedir. DSÖ tarafından halen incelenmekte olan bu hastalığın yine hayvanlardan bulaşacağı söylenmektedir. Dünya’da ve Türkiye’de henüz hiçbir vaka görülmemiştir. Ancak insan sağlığına yönelik çok ciddi ve giderek büyüyen bir tehdit olarak tanımlanmaktadır. Kısacası yakın tarih insanlarda ciddi hastalıklara ve ölüme neden olabilen patojen salgınlarının giderek sıklaştığını göstermektedir.

X hastalığına karşı hazırlıksız olunması durumunda Covid-19 salgınında yaşananlardan daha ağır sonuçlar doğurması beklenmektedir. Bu nedenle Dünyanın dört bir yanından uzmanlar, en kötü senaryoya hazırlanmak için sağlam ve etkili bir plan üzerinde çalışmaktadır

Link to comment
Share on other sites

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.