Jump to content
NetObur

Yapay Zekâ ile gerçekçi fotoğraf oluşturma nasıl yapılır?

Recommended Posts

Adım 1: DALL-E sitesine gidin ve üyeliğinizi oluşturun.

DALL-E

Bu sayede hizmeti ücretsiz bir şekilde kullanabileceksiniz.

Adım 2: Önünüze gelen metin kutusuna istediğiniz görseli tanımlayın.

DALL-E

Bu noktada tanımı İngilizce yapmanız çok önemli. Metin, yani prompt kutusunun hemen altında ise başkalarının oluşturduğu görselleri prompt’larıyla birlikte görebilirsiniz. Prompt demişken kafanız karışmasın; yapay zekâya verdiğimiz tanım, bizim prompt’umuz oluyor. Eğer kafanızdakini tanımlayacak kadar İngilizce bilginiz yoksa Google Çeviri'den (Türkçe-İngilizce) yardım alarak sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz. Şu an için alternatif olarak sadece Bing'in görsel oluşturma hizmeti Türkçe kullanım imkânı sunuyor.

Bu noktada kırmızı elbiseli bir kadın, yağmur altında bekleyen bir köpek, “Ay’dan Dünya’yı izlerken gazoz içen bir astronot” gibi prompt’lar üretebilirsiniz. Hatta biz astronot prompt'undan devam edelim. Fakat işimiz daha bitmedi.

Adım 3: Tanıma virgül ekleyip sonuna gerekli ibareleri ekleyin.

DALL-E

Görselin gerçekçiliğini sağlayacak “realistic, detailed photography, cinematic lighting” gibi ibareleri ekleyin. Bunları sona ekleyeceksiniz diye bir kural yok. En başta da yer alabilirler fakat eklemek şart. Zira bu gibi prompt’lar görselin stilini belirliyor. Bizim amacımız gerçekçi fotoğraflar üretmek olduğundan bunları kullandık. Eğer yağlı boya tarzında üretmek isteseydik “oil painting” üzerinden ilerleyecektik.

Adım 4: “Generate” butonuna tıklayın ve sonuçları bekleyin.

Astronot DALL-E

Kısa bir süre içinde görseller karşınıza çıkacaktır. Görseller yapay zekâ nedeniyle zaman zaman tutarsız görünebilse de promp’a eklediğimiz ibareler sayesinde gerçekçi grafiklere sahip olduklarını görebilirsiniz.

Adım 5: Görselleri indirmek için sağ üstteki butona tıklayın

DALL-E

Böylece direkt olarak cihazınıza kaydedebilirsiniz. İstediğiniz görsele ulaşıncaya kadar yaptığınız denemelerin de sitede kaydedildiğini hatırlatalım.

• Yanıtlar 1
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Daha fazlasını da yapabilirsiniz.

e6cf6a3f17a90bdac60e3aab17e4cb0499ffe9ab.jpeg
DALL-E görselinin Photoshop'ta yapay zekâ ile genişletilmiş hâli

DALL-E bünyesindeki Outpainting ve Adobe Photoshop bünyesindeki üretken genişletme ve doldurma özellikleri sayesinde buradan aldığınız görseli çok daha detaylı bir hâle getirebilirsiniz.

Daha gerçekçi çıktılar almanızı sağlayacak prompt yazma taktikleri:

* Metniniz ne kadar uzun ve detaylıysa çıktı da o kadar iyi olacaktır

* Detaylı prompt ile karışık prompt'u birbirine karıştırmayın

* İstediğiniz görselin gerçekçi olması gerektiğini mutlaka belirtin

* Hoşunuza giden görseli çeşitlendirerek daha iyisini arayın

* Konum ve çevreye yönelik detayları da prompt'unuzda geçirin.

*Prompt'unuzda farklı ışıklandırma, fotoğraf açıları ve balık gözü gibi lens efektleri ekleyerek görselinizi zenginleştirin.

Bunu yapabileceğiniz farklı alternatif uygulamalar:

Stable Diffusion

Midjourney

Bing Image Creator

Dream by WOMBO

Sundukları özgürlük sebebiyle çoğunlukla Stable Diffusion ve Midjourney araçlarını kullanıyoruz. Bu iki aracın birbirine göre üstünlükleri ve zayıflıkları bulunuyor. Fakat bahsettiğimiz yoldan ilerlediğiniz sürece her yapay zekâ aracında gerçekçi görseller elde edebilmeniz mümkün.

• Feneroin başlığı Yapay Zekâ ile gerçekçi fotoğraf oluşturma nasıl yapılır? olarak değiştirdi

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.