Jump to content

Fransa, Strazburg'daki Camii'ye 2,5 milyon euroluk yardımı iptal etti!


Feneroin

Recommended Posts

"Mahkeme, Strazburg Belediyesinin (camiye) yapılacak yardımın kamu yararına kullanacağını yeterli biçimde göstermediği görüşünde"

Fransız mahkemesi Strazburg Belediyesi'nin Eyüp Sultan Camisi'ne 2,5 milyon euroluk yardım kararını iptal etti

Fransa'da mahkeme, Strazburg kentinde inşa edilen Eyüp Sultan Camisi'ne kent belediyesinin yaklaşık 2,5 milyon euroluk yardım kararına İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in itirazını haklı bularak, camiye yardımın yapılmayacağına hükmetti.

 

Strazburg İdari Mahkemesi, bugün verdiği kararla belediyenin 22 Mart 2021'de aldığı caminin inşa maliyetinin yüzde 10'una denk gelen yardım kararını iptal etti.

Yapılan açıklamada, mahkemenin, kamu raportörünün vardığı sonuca göre, yerel yönetimin caminin yapımını üstlenen Fransa İslam Toplumu Mili Görüş (CIMG) derneğine yaklaşık 2,5 milyon euroluk desteğinin iptaline hükmettiği belirtildi.

Strazburg Belediyesinin 1999 ve 2000'de alınan kararlar çerçevesinde bir ibadet yerine yardım etme kriterlerine uymadığı savunulan açıklamada, derneğin belediyeye yardım talebini caminin inşasından önce ve sağlam bir plan üzerinden sunması gerektiği öne sürüldü.

"Mahkeme, Strazburg Belediyesinin (camiye) yapılacak yardımın kamu yararına kullanacağını yeterli biçimde göstermediği görüşünde" ifadesi kullanılan açıklamada, Valiliğin verdiği bilgi doğrultusunda kentte başka camilerin de olduğunun tespit edildiğine, belediyenin ihtiyaç analizi yapmadığına, derneğin diğer camilerin yetersiz kaldığına veya gerekli koşulları sağlamadığına ilişkin güvence sağlamadığına işaret edildi.

Açıklamada, mahkeme kararının iki ay içinde temyize götürülebileceği kaydedildi.

 

Darmanin yardıma itiraz etmişti

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Yeşiller Partisinden olan Strazburg Belediyesinin 22 Mart 2021'de camiye yönelik yardım kararına karşı çıkarak, Grand-Est ve Bas-Rhin Valiliğinden kararı idari mahkemeye sevk etmesini istemişti.

Darmanin açıklamasında, "Strazburg Belediyesi, Fransa İslami Prensipler Tüzüğü'nü imzalamayı reddeden ve siyasi İslam'ı savunan bir federasyon tarafından desteklenen bir camiyi finanse ediyor. Umarım bir an önce herkes gözlerini açar, ayrılıkçı yasası onaylanır ve yürürlüğe girer." ifadesini kullanmıştı.

Strazburg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yazdığı mektupta Darmanin'in talebine itiraz ederek, söz konusu kararın Alsace-Moselle bölgesinin yerel hukukuna uygun olduğunu belirtmişti.

 

Devlet, daha önce camiye hibede bulunmuştu

Eyüp Sultan Camisi'nin yapımını üstlenen CIMG ile "İnanç ve Uygulama" adlı sivil toplum kuruluşu ve Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) dün düzenledikleri ortak basın toplantısında, Darmanin'in tüzüğü gerekçe göstererek validen federasyonları bölgesel organizasyonlardan dışlamasını istemesinin kabul edilemez olduğunu bildirmişti.

Fransa hükümeti, İslam Toplumu Milli Görüş'e bağlı camiye 2019 yılında suç önleme hibesi olarak 22 bin 400 euro ödemişti. (AA)

Link to comment
Share on other sites

  • Yanıtlar 0
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.