Jump to content

"Veni Vidi Vici" ne demek, hikayesi nedir? Kim söyledi?

Feneroin

Recommended Posts

Julius Caesar

Julius Sezar‘ın tarihe geçmiş önemli sözlerinden biri; veni, vidi, vici yani geldim, gördüm, yendim. Bu cümle Sezar’ın Zela Savaşı’ndaki zaferini anlatmak için Roma Senatosuna yazdığı mektupta geçer.

Sezar Türkiye’nin Kuzeydoğu Anadolu gölgesindeki Tokat ilinin Zile ilçesinde Pontus’lu Pharnaces’ye karşı kazandığı zaferin ardından Roma Senatosuna gönderdiği mektupta bu cümleyi kullanmıştır. Julius Sezar bu savaşla aynı dönemde kendi ülkesinde de bir iç savaşı yönetmektedir ve mektupta geçen bu cümlede Sezar’ın senatoyu küçümse hareketi olarak yorumlanır.

Veni Vidi Vici - Geldim Gördüm Yendim Veni Vidi Vici – Geldim Gördüm Yendim

Veni Vidi Vici kim nerede söyledi?

Julius Sezar‘ın “Veni, vidi, vici” sözünü Tokat’ın Zile ilçesinde söylediği rivayet edilir. Bu sözü söylediği yerde ise anıt olarak 4 bin yıllık tarihi bir kale yer alır.

Tokat-Zile-Sezar.jpeg

Veni vidi vici hikayesi nedir?

Tarihi kaynaklara göre, MÖ 100 veya MÖ 44 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Roma Generali Julius Sezar, Pontus asıllı Basforos kralı II. Pharneke ile Zile Altıağaç mevkiinde çok kanlı bir savaş yapar. Savaşta her iki taraf da büyük kayıplar verir. Ancak savaşı Roma Generali Julius Sezar kazanır. Bunun üzerine dünyaca ünlü sözü “Veni-vidi-vici” (Geldim-gördüm-yendim) diyerek, durumu Roma’ya bildirir.

Sezar, Pompei‘de kaleye taş bir kitabe yaptırarak, dünyaca ünlü bu sözünü oraya da yazdırır. Günümüzde Pompei Kalesi‘nde bulunan kitabeleri ziyaret etmek için her yıl çok sayıda turist ilçeye gelirken, bazı tarihçiler bu kitabenin Sezar tarafından yapılan asıl kitabe olmadığını, gerçek kitabenin çalındığını ve nerede olduğunun tespit edilemediğini, ama bu sözün Zile İlçesi’nde söylendiğinin tüm kaynaklarda geçtiği de ifade edilmektedir. Ayrıca Zile’nin Yıldıztepe kasabasından çıkarılan pek çok antik eserin üzerinde “Veni-vidi-vici” yazısının görüldüğü ifade edilmektedir.

Veni vidi vici ne demek?

Veni, vidi, vici sözü Julius Sezar’a ait ünlü Latince bir deyiştir. Veni, vidi, vici Latince venire, videre, vincere fiilerinin birinci tekil şahıs geçmiş zaman halidir. Türkçe karşılığı; “Geldim, gördüm, yendim”dir

• Yanıtlar 0
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler olduğu gün

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...

Önemli bilgi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Gizlilik poliçesini inceleyebilirsiniz.